A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
2 answers:
Answer:
1.85
Step-by-step explanation:
9.25 divided by 5 equals 1.85
Answer:
46.24 or Sugar Price Price; 1 Pound = 16 Ounces Sugar Price Per 1 Ounce 0.01 USD 1 Pound ≈ 0,453 Kilograms Sugar Price Per 1 Kilogram 0.29 USD
Step-by-step explanation:
You might be interested in
Answer:
68b
Step-by-step explanation:
Can you make any shortcut for this question
Answer:
45°
135°
Step-by-step explanation:
Let the measure of one angle be x
So, measure of its supplementary angle = 3x

Answer:
t=√
−1
16
h+
25
16
Step-by-step explanation:
Answer:
V = 115.5 cubic yards
Step-by-step explanation:
V (cone) = 1/3πr²h
just substitute given values to get:
r = 7/2 or 3.5
h = 9
V = π(3.5²)(9)/3
V = 115.5 cubic yards