1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnoma [55]
2 years ago
9

A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?

Mathematics
2 answers:
Ilia_Sergeevich [38]2 years ago
8 0

Answer:

1.85

Step-by-step explanation:

9.25 divided by 5 equals 1.85

Dennis_Churaev [7]2 years ago
3 0

Answer:

46.24 or Sugar Price Price; 1 Pound = 16 Ounces Sugar Price Per 1 Ounce 0.01 USD 1 Pound ≈ 0,453 Kilograms Sugar Price Per 1 Kilogram 0.29 USD

Step-by-step explanation:

You might be interested in
You randomly draw a marble out of a bag that contains 202020 total marbles. 121212 of the marbles in the bag are blue. What is \
Vitek1552 [10]

Answer:

<h2>0.60</h2>

Step-by-step explanation:

Probability is defined as the likelihood or chance that an event will occur. IT is expreesed as shown;

Probability = Expected outcome of event/total outcome of event

If a bag contains 20 total marbles, then the total outcome of event is 20.

If 12 blue marbles are selected from the bag, the expected outcome of event will be 12.

Probability of drawing a blue marble P(draw a blue marble)= 12/20

= 0.60 (to 2dp)

8 0
3 years ago
How did British scientists test Einstein theory of relativity
Stolb23 [73]

Answer: Arthur Stanley Eddington's 1919 expedition confirmed Einstein's prediction for the deflection of light by the Sun during the total solar eclipse of 29 May 1919 which helped to cement the status of general relativity as a true theory. Since then many observations have confirmed the correctness of general relativity.

Hope this helps. Also gimme brainliest.

8 0
3 years ago
10 POINTS + BRAINLIEST TO FIRST CORRECT ANSWER!!! THANK YOU!
Fofino [41]

Answer:

The answer is A (Look at the graph of the relationship. Find the y-value of the point that corresponds to x = 1. That value is the unit rate)

Step-by-step explanation:

Because the proportional relation is defined by k = \frac{y}{x}. If ratio is \frac{units}{1unit} then it is a rate. Unit rate means per 1 unit such as \frac{amountofmoney}{1kg} or \frac{km}{1hour} thus the correct answer is A.

3 0
3 years ago
Gain finds a skirt that she likes at the store for $45.99. If the tax rate is 5.8%, how much will the shirt cost in all
Aleks04 [339]

Answer:

$48.66

Step-by-step explanation:

The price of a good is the base cost plus tax. We are given the cost of the skirt, so all we need is the amount of tax. To find it, we multiple the cost of the  skirt by the tax rate:

45.99 * 0.058 = 2.67

We now add the tax to the cost of the skirt:

45.99 + 2.67 = 48.66

As you can see, we are adding the price of the skirt to 5.8% of the skirt's price, so we can also solve the problem by simply multiplying the cost by 1.058 as shown below:

45.99 * 1.058 = 48.66

4 0
3 years ago
Find the sum of the odd integers between 24 and 50
morpeh [17]

Answer:

  481

Step-by-step explanation:

There are several ways you can get there.

1. There are only 13 numbers, so you can write them down and add them up.

  25 + 27 + 29 + ... + 47 + 49 = 481

__

2. You can use the formula for the sum of an arithmetic sequence. This one has a starting value of 25, an ending value of 49, and 13 terms.

  Sum = ((start) + (end))/2 × (number of terms) = (25 +49)/2×13 = 481

__

3. You can use a formula for the terms of the series and evaluate the sum.

  an = 25 +2(n -1) = 2n +23

\sum\limits_{n=1}^{13}{(2n+23)}=2\sum\limits_{n=1}^{13}(n)+\sum\limits_{n=1}^{13}{(23)}=2\dfrac{13\cdot 14}{2}+13\cdot 23=481

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The product of the page numbers on two facing pages of a book is 272272. find the page numbers.
    6·1 answer
  • A collection of dimes and nickels is worth $5.60. The ratio of dimes to nickels is 3:2. How many dimes and how many nickels are
    10·2 answers
  • Which of the following does not illustrate an effective way of coping with a majority frustration
    11·1 answer
  • What is greater 6 km or 6100 cm
    10·2 answers
  • What is the value of the digit Seven in the number 437,158,269 7 million 70 million 7 thousand 700 thousand
    14·1 answer
  • find the number such that three times the sum of two and a number is three less than four times the number​
    9·1 answer
  • I don’t get this someone answer this for me please show all work
    13·2 answers
  • What is the value of z?
    5·2 answers
  • A store pays $270 for a bike and there is a 45% markup. What is the selling price (total price) of the bike?
    13·2 answers
  • Can someone explain this to me?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!