2n=n-5 subtract n from both sides
n=-5
check...
2(-5)=(-5)-5
-10=-10
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
x^2 - 9 = (x + 3)(x -3)
3x - 9 = 3(x - 3)
and
6
Common denominator would be 6(x+3)(x - 3)
Answer: 6(x+3)(x - 3)
Answer:
numbers of tables on the y axis and the money earned on the x axis
Step-by-step explanation:
I'm going to make some assumptions here:
That your sqrt8x= sqrt4+2x means √(8x) = √(4+2x). (There are other interpretations.)
Squaring both sides, 8x = 4 + 2x, or 6x = 4, or x = 4/6, or x = 2/3.