The answer is 1073+1108+819 all of this divided by 3 equals 1000, here's a picture of my board to see how I'vé done it
$7.18 / 2 = $3.59 per pound
.........................................
so 1 lb = $3.59
2 lbs = 2* $3.59 = $7.18
3 lbs = 3 * $3.59 = $10.77....
Answer: C) 2 dimensions; flat surface of length and width, but no depth
One way to think of a plane is to think of a flat sheet of paper that extends infinitely in all directions. The paper must be kept flat without any bends.
Answer: Mark brainliest if satisfied
m<B=72 degrees
m<C= 36 degrees
Step-by-step explanation:
m<B is congruent to m<A
72 times 2 equals 144
180 minus 144 equals 36