Bill and Gwyll are going to the on holiday to the USA
1 answer:
Answer:
Bill
Step-by-step explanation:
1) we need to divide the dollars by the pounds to get the unit rate:
729/450=$1.62/1 pound(this is Bills exchange rate)
780/500= $1.56/1 pound(Gwens exchange rate)
1.62>1.56 so Bill has the better deal
hope this helps
You might be interested in
V = (4/3)×3.14×(1.5^3)
V = 14.1 in^3
Answer:
2:9
Step-by-step explanation
4:18 divided by 2 is the lowest it can go so 4 divided by 2 is 2
18 divided by 2 is 9 so,
2:9
Answer:
You should purchase the cereal at Weis
Step-by-step explanation:
the first options gives a rate of 25 cents per oz. the option that Weis offers is a rate of (0.1875round that up to 19) 19 cents per oz.
Answer:
yes it sucks. but yet we still use it
Step-by-step explanation: