Answer:
b. is $34 per ounce
Step-by-step explanation:
If the production cost were less, a competitor would drive the price down. If the production cost were more, the supplier would go out of business.
Since we're at equilibrium, the production cost must be equal to $34 per ounce.
Answer:
A = 58.7 degrees
B = 66.9 degrees
C = 34.1 degrees
Step-by-step explanation:
<u><em>For <A:</em></u>
Tan A = 
Tan A = 
Tan A = 1.6
A = 
A = 58.7 degrees
<u>For <B:</u>
Sin B = 
Sin B = 
Sin B = 0.92
B = 
B = 66.9 degrees
<em><u>For <C:</u></em>
Sin C = 
Sin C = 
Sin C = 0.56
C = 
C = 34.1 degrees
Answer:
To get answer A, Dave took 47*5 = 235
Step-by-step explanation:
There are 147 containers that contain 5 gallons each. We need to multiply to find the total number of gallons.
total number of gallons = containers * number of gallons per container
= 147* 5 gallons per container
=735 gallons
To get answer A, Dave took 47*5 = 235
Answer:
8 for 2.56
Step-by-step explanation:
THE ANSWER IS IN CENTS.
2.56 ÷ 8 = 0.32 per ear
4.23 ÷ 12 = 0.36 per ear