Answer:
46
Step-by-step explanation:
Break the shape into smaller shapes, then solve:
Large Rectangle -> 4x8=32
Tiny Rectangle at the bottom ->2x3=6
Triangle at top can be broken into two right triangles ->
(4x2)(1/2)=4
(4x2)(1/2)=4
Add: 32+6+4+4=46
Answer:
32% = 0.32
50% = 0.50
34% = 0.34
Step-by-step explanation:
0.32 = 32%
0.50 = 50%
0.34 = 34%
P.S Can I have brainliest?
25% should be the answer, let me kno if its correct
Answer: (Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb
(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb
Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.