1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
arsen [322]
3 years ago
6

Help please help needed

Mathematics
1 answer:
oksian1 [2.3K]3 years ago
6 0
THe answer to your question is 28
You might be interested in
Seven more than the quotient of a number and 4 is 9​
erica [24]

you divide 8/4 and get 2. 2 plus 7 is 9
4 0
3 years ago
4. HM SENSE-MAKING
meriva

Answer:

15x+55y+20

Step-by-step explanation:

mark me brainlest

7 0
3 years ago
Mary makes trait mix with bulk nuts and dried fruit. She spends on the dried fruit Mixed nuts cost $2.50 per pound. She has a to
malfutka [58]

Answer:

4 pounds

Step by Step Explaintion

5 0
3 years ago
Select the best answer for the question. 1. 2.1 + 3.32 – 1.4 = ? A. 4.2 B. 4.02 C. 6.82 D. 5.42
Pavlova-9 [17]
The best answer to that question would be B) 4.02

Mark it as brainliest if I helped you :)
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Jessica wants to buy 6 ounces of gluten-free edible cookie dough that costs $1.50 per ounce. Select all equations that correctly
mars1129 [50]

Answer:

9 dollars

Step-by-step explanation:

Hello you did not provide the options for me to select from. But I have gone ahead to calculate how much jessica would pay for her cookie dough.

I used this formula to arrive at this answer.

Cost of dough = quantity x price per ounce

Quantity = 6 ounces

Price per ounce = 1.5 dollars

Cost of dough = 6 x 1.50

= $9

Jessica is going to pay 9 dollars for her cookie dough

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Gerry has 50 sports trading cards. Of those cards one fifth of them are baseball cards, one teenth of them are football cards, a
    15·1 answer
  • Calculate the circumference of the following circles correct to one decimal place
    14·2 answers
  • Veronica took out a 48 month
    10·1 answer
  • A software company is releasing one of their products on a CD. The manufacturer charges a $9700 setup fee and $1.25 per CD. Appr
    8·1 answer
  • 3. The total cost for 9 bracelets, including shipping was $72. The shipping charge was $9. Define your variable and write an equ
    8·1 answer
  • Which of the following best describes how the y values are changing over each interval? x y 1 20 2 40 3 80 4 160 5 320 They are
    6·2 answers
  • If you can buy 5 bags of bananas for $28.15, find the unit price of a bag<br> of bananas.
    13·1 answer
  • DUE TODAY! PLEASE HELP
    14·1 answer
  • If two figures are similar, what can you say about them? Be specific and give at least 3 details.
    15·2 answers
  • Four times a number, minus 9, is equal to three times the number, plus 2.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!