1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gala2k [10]
3 years ago
5

How to do this and how to find the numbers for it?

Mathematics
1 answer:
hodyreva [135]3 years ago
5 0
So I have the formula for the reflection over the x-axis is from (x,y) to (x,-y), and the reflection for the y-axis is (-x,y). Next, I have the original for A(2,-2), B(2,-6), and (9,-6) which is reflection over x-axis which is A(2,2), B(2,6), and C(9,6). Then, I have A(-2,-2), B(-2,-6), and C(-9,-6) for the reflection over the y-axis. Hope it help!
You might be interested in
Semisuma lungimii bazelor este formula de calcul pentru: *
fredd [130]

Answer:

Can I Know Which Language Is This??

3 0
2 years ago
Can you help me with this question please
NeTakaya

Answer:

A  B  C  D

6.5

:/  

3.25

=  

1

:  

0.5

 

8 0
3 years ago
His triangle has a perimeter of 48 feet. The second side is 5 feet longer than the first side. The third side is 3 feet longer t
kotegsom [21]

Answer:

The length of the second side is 22.5 feet.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Suppose f(x)=x^3 find the graph of f(x+3)
hoa [83]

Replace x with x+3:

f(x+3) = (x+3)²

which is x² translated 3 units left

7 0
3 years ago
A child 4 feet tall casts a shadow 6 feet
klio [65]

The Answer should be C) 40.5 feet

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A poll was conducted in which every 49th student entering a school is polled. There were 496 students that entered the school on
    15·2 answers
  • Lindsay has eight more stickers than Whitney. W represents the number of stickers Whitney had. Which expression represents the n
    11·2 answers
  • Suppose you buy a 1.25-pound package of ham at $5.20 per pound. (a) What fraction of a pound did you buy? (b) How much money did
    7·2 answers
  • Factor <br> 3/4 x^2 +31/20 x-3/5
    15·1 answer
  • You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound?
    11·2 answers
  • How many arches are in an equilateral triangle
    15·2 answers
  • Which is the best estimate of 11 and one-fifth divided by 2 and three-fourths?
    6·2 answers
  • {5x−2y=43x−4y=−6 What is the answer
    10·1 answer
  • Jada raised 60% of $20 goal. How much did she raise?
    10·2 answers
  • The line that passes through the given point and has the given slope for (-1,-4), m = -2​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!