Answer:
3 times 4 + 5 = 17
Step-by-step explanation:
3d+5=17
-5 -5
________
3d = 12
__ __
3 3
d = 4
Answer:
$1.00 per bagel
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, you just have to divide the number of bagels by how much they cost.
In your problem, the number of bagels is 6 and the price is also 6.
Now all you have to do is divide 6 by 6 and the answer to that is 1.
Example: 6 ÷ 6 = 1
Greatest to least is 3 1/2 , 3 , 1/3 , 0.3 , 0.03
Hope im right
If A represents an angle, its complement is 90-A.
If m<1 = 36, then its complement is 90-36 (degrees), or 54 (degrees).
Hello!
You can multiply (x-12) and (x+4)
x * x = x^2
x * 4 = 4x
-12 * x = -12x
-12 * 4 = -48
Now we have
x^2 - 8x - 48 = 9
Subtract 9 from both sides
x^2 - 8x -57 = 0
Use the quadratic formula
This give use the answer of
x = 4 +

Hope this helps!