1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
otez555 [7]
3 years ago
15

Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost

Mathematics
2 answers:
Arturiano [62]3 years ago
5 0

Answer:

Jennifer used $24-14=10 dollars in total.

The $10 was spend on five pens, each pen costing say, x, dollars.

The equation would be 10 = 5x

x = 10÷5= $2


So each pen costs $2 :)

Hope this helps! Feel free to ask below if you have any questions~ 





DerKrebs [107]3 years ago
4 0

10÷5
= $2 for each pen
You might be interested in
Give three equivalent rates that describe the top speed of a tuna.
WINSTONCH [101]

Answers:

35 much faster - Shark animal

Step-by-step explanation:

so

- a swordfish is 35 much faster than a killer whale because se have to take the maximum Speed of the killer whale away from the maximum Speed of the swordfish so is: 60-25= 35

- And the animal swims a top Speed of about 0.5 Mile for minute Is the Shark animal because: One hour has 60 minutes and of we do 30:60= 0.5 Miles for minute

i hope I had help you

EXUSE ME FOR MY BAD ENGLISH BUT I AM ITALIAN

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 863.141 in expanded form?
tatuchka [14]
You can us calculatorsoup online to find answers. 
3 0
3 years ago
Will give brainliest and more. 30 points. A cell phone company charges $40 plus $15 per line each month. Jake must spend less th
kolbaska11 [484]

they can have 5 cell phones.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
15.75 ÷ 0.25 using the standard algorithm for division.
mina [271]

63 due to .25 being 1/4 so 15 times four is 60 and 75 divided by 25 is 3


3 0
3 years ago
The sum of a number x and 2,496 is 17,344. What is the value of x
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

x = 14,838

Step-by-step explanation:

equation is

x + 2,496 = 17,344

x = 17,344-2,496

x = 14,838

hope it helps you ☺️

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A pair of shoes that normally costs $75 is on sale for $55. What is the percent decrease in the price, to the nearest whole perc
    11·2 answers
  • Which of the following numbers can be evenly divided by 4?
    11·1 answer
  • a recipe make 2 1/2 cups of homemade jam how many cups of homemade jam do you get from 3 batches of the recipes
    7·2 answers
  • Kate is saving to take a SAT prep course that costs $350. So far, she has saved $180, and she adds &17 to her savings each w
    13·1 answer
  • Helpppppppppppppppppppppppp
    9·2 answers
  • A company sells widgets. The amount of profit, y, made by the company, is related to the selling price of each widget, x, by the
    13·1 answer
  • Help me please due in 30 minutes !
    6·1 answer
  • PLEASE HELP FAST please
    12·1 answer
  • Madeline sold 200 tickets for a charter flight to Dallas. Some paid $200 for their tickets and some paid
    8·1 answer
  • Someone help please
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!