1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
asambeis [7]
3 years ago
15

If the pottery maker works 6 hours each day,how long does it take to make 1 vase

Mathematics
2 answers:
nlexa [21]3 years ago
6 0
The answer is A. he can make 1 in 2 hours
never [62]3 years ago
4 0
The correct answer is 3 hours.
You might be interested in
4|n|-5=7 please help me solve
DedPeter [7]
I think you meant to type

4(n)-5=7.

4n = 7 + 5

4n = 12

n = 12/4

n = 3
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate. $33.63 for 9 1/2 gallons of gas
Pachacha [2.7K]
$3.54 per gallon there ya go
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Fizzbos sells only sandwiches. They offer five choices of bread, five types of meat toppings, four types of cheese and eight veg
sineoko [7]

Answer:

<em>800 possible combinations</em>

Step-by-step explanation:

We can reach the answer by simple logic reasoning. Knowing Fizzbos' sandwiches have one type of bread, one meat, one type of cheese and one vegetable for their sandwiches, we can find the possible combinations like this:

We have 5 choices of bread, there are, of course, 5 different kinds of sandwiches to offer.

We also know there are 5 types of meat toppings which, combined with the 5 possible choices we already have, will make  

5*5 possible combinations

Now we consider the 4 types of cheese combined with our previous kinds of sandwiches to get

5*5*4 possible combinations

Finally, we have 8 vegetable toppings, making our final result

5*5*4*8 = 800 possible combinations

5 0
3 years ago
Danica gets paid $3,200 per month. She pays $960 a month for rent. What percent of her monthly pay goes to rent?
Levart [38]

Ugydyh

Ibyvuguvucucycjdxifcitcu ydcticyxrucyexyf

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllp with math
sdas [7]

100 - 76.45 = 23.55.

23.55 - 13.55 = 10

He owes $10.

⭐ Please consider brainliest! ⭐

✉️ If any further questions, inbox me! ✉️

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the area of the circle. Use your calculator's value of π. Round your answer to the nearest tenth. A) 27.6 yd2 B) 283.5 yd2
    11·1 answer
  • What term best describes a line and a point that lie in the same plane?
    9·1 answer
  • If the time is now 8:15 A.M., what will be the time in 1 hour and 20 minutes?
    14·1 answer
  • Besides the definition, what other way can you use the sides of a quadrilateral to prove that that it is a parallelogram? (Site
    6·1 answer
  • if 3 1/2 cups of flour are used with 1 1/4 cups of brown sugar, how much sugar is used when 10 1/2 cups of flour is used?​
    9·1 answer
  • Y = sec θ tan θ differentiate
    15·1 answer
  • Who ever gets this right will get a brainlest and a good rating
    9·2 answers
  • Please answer this question. *PLEASE*
    11·1 answer
  • Please help me:) appreciated :) have a good day!!​
    13·1 answer
  • Whats an inverse relationship?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!