1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11111nata11111 [884]
3 years ago
15

If the sales tax rate is 7.52% in California, then how much would you pay in Los Angeles for a coat that costs $120.00?

Mathematics
1 answer:
taurus [48]3 years ago
7 0

Answer:

$129.02

Step-by-step explanation:

$120 multiplied by the sales tax 1.0752 = $129.024; Round .024 to the nearest tenths to get .02

You might be interested in
70 decreased by 13% =
Pie
If you have a calculator: 
<span>1) To find 1%, divide by 100 (70 / 100 = 0.7) </span>

<span>2) Then, multiply by the % you need (0.7 x 13 = 9.1) </span>

<span>Therefore 70 - 9.1 = 60.9 </span>

<span>If you don't have a calculator: </span>
<span>1) Find 50%, 10%, 5%, and 1%. With these, you can make any % you need. </span>
<span>50% = X / 2 (= 35) </span>
<span>10% = X / 10 (= 7) </span>
<span>5% = first, do 10%, then divide that by 2 (= 3.5) </span>
<span>1% = X / 100 (= 0.7) </span>
<span>Where X is the number you want to work out % for </span>

<span>2) Add those % up to get the amount you want </span>
<span>10% + 1% + 1% +1% = 13% </span>
<span>7 + 0.7 + 0.7 + 0.7 = 9.1 </span>

<span>Therefore 70 - 9.1 = 60.9
Hope that helps :)</span>
7 0
3 years ago
Esmerelda bought a bag of jelly beans. There were 24 green jelly beans, which made up 8%, percent of all the jelly beans in the
Margarita [4]
So, let's look at the problem once again.

8%, or 8/100 of the bag were green jelly beans.

Let's see what we can do to find out a number of other jelly beans, not including the green ones.

We know that 92% of jelly-beans are not green.

92% is 11.5 times more than 8%
(92/8)

24 (or 8%) times 11.5 = 276

276 - number of jelly beans that are not green.

276 plus 24 = 300.

Answer: 300 jelly beans were in one bag.
6 0
3 years ago
Please help the question and answer choices are in the picture.
mamaluj [8]

Answer:

B) 20

Step-by-step explanation:

2808 lb. / 140 lb. ≈ 20

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope-intercept equation for the line below?
Vsevolod [243]
Can you please show us the graph ?
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many different arrangements of the letters in the word SCHOOL are there?
pogonyaev
36; there are 6 letters in the word school so if you multiple it by 6 which is the amount of different places one letter could be, the result would be 36
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A long-distance telephone call costs $0.34 for the first minute and $0.31 for each additional minute. How much does a 25 minute
    15·1 answer
  • Name the property of 75 + 6 = 6 + 75
    8·1 answer
  • Pete moran bought a dell laptop computer priced at $699. he put down 30%. the amount of the down payment is:
    5·2 answers
  • Estimate a 15% tip for a meal that cost 26.80<br><br> A. 1.35<br> B. 2.70<br> C. 4.05<br> D. 31. 05
    8·1 answer
  • A pack of 12 sodas cost $5.04. what is the unit rate in dollars per soda
    8·1 answer
  • The fastest on the farm flies at a unit rate of 80 miles per hour. At this rate, how far will she fly in 4 hours?
    15·2 answers
  • Plz help me answer this!!!
    13·2 answers
  • A concession stand charges $2.50 for a bag of popcorn. The stand has already sold 30 bags of popcorn. How many more bags x of po
    8·1 answer
  • Find a single expression that represents the perimeter of the rectangle.
    8·1 answer
  • A person crosses a 600m long street in 5 minutes what is his speed in kilometre per hour.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!