1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alina1380 [7]
3 years ago
7

Does anyone live in Alabama

Mathematics
2 answers:
Sladkaya [172]3 years ago
8 0

Answer:

yes lots of people live in Alabama there is 4.903 million (2019) but that was in 2019 and people dont know how much there is in 2020 so were still figuring it out but yes there are 4.903 million (2019) people living in  Alabama right now

Step-by-step explanation:

i hope this helps

Crank3 years ago
4 0

Answer: No. Do you?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Can someone help me out with this ??
nalin [4]

Answer:

1. b > -2

2. x <= 3

Step-by-step explanation:

Question 1:

-2(b + 5) < -6

Divide both sides by -2. Remember to change the inequality sign.

b + 5 > 3

Subtract 5 from both sides.

b > -2

Question 2:

-(x - 10) >= 7

Divide both sides by -1. Remember to change the inequality sign.

x - 10 <= -7

Add 10 to both sides.

x <= 3

6 0
4 years ago
Clare is painting some doors that are all the same size. She used 2 liters of paint to cover 1 3/5 doors. How many liters of pai
barxatty [35]

Answer:

1\frac{1}{4}\ liters

Step-by-step explanation:

step 1

Convert mixed number to an improper fraction

1\frac{3}{5}=\frac{1*5+3}{5}=\frac{8}{5}

step 2

Using proportion

\frac{2}{(8/5)}\frac{liters}{doors} =\frac{x}{1}\frac{liters}{door}\\ \\x=2/(8/5)\\ \\x=10/8\ liters

step 3

Convert to mixed number

\frac{10}{8}\ liters=\frac{8}{8}+\frac{2}{8}=1\frac{1}{4}\ liters

8 0
4 years ago
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given g(x)=2x-1, solve for x when g(x)=3.
SashulF [63]

Answer:g(x)=2(3)+1=6+1=7

Step-by-step explanation:7

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rita and tina make $11 an hour rita worked r hours and tina worked t hours
nlexa [21]
As the price per hour worked is $11, then 11 is the coefficient (or multiplier) of the number of hours Rita and Tina had worked. As for Rita, she will receive an extra $32 flat wage for her total overtime hours, so it will not be multiplied any further. Expressing their total wages mathematically:

Rita's total wages = 11r + 32

Tina's total wages = 11t
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The weight of water is 62 1/2 lb per cubic foot water that weighs 300 lb will fill how many cubic feet
    12·1 answer
  • (b^4)^2 ???????????????
    8·1 answer
  • In a sequence of ten terms, each term (starting with the third term) is equal to the sum of the two previous terms. The seventh
    9·1 answer
  • Please help me!!!
    7·1 answer
  • PLEASEE HELP!!! LOTS OF POINTS ARE ON THE LINE
    15·2 answers
  • During an annual end-of-year performance review, a team of realtors reported the number of homes sold that year. The histogram s
    7·1 answer
  • Evaluate 4c-3 when c= -2
    5·1 answer
  • A kangaroo hopped 3{,}5203,5203, comma, 520 yards to the lake with her baby in her pouch. She hopped the remaining 5{,}2805,2805
    9·1 answer
  • Tell whether the angles are complementary, supplementary, or neither.
    7·1 answer
  • Write 2 in the form of a fraction (a/b).
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!