1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kherson [118]
3 years ago
5

Math And Data Analysis help ​

Mathematics
2 answers:
aleksandr82 [10.1K]3 years ago
6 0

Answer:

75 and 115

Step-by-step explanation:

50+25=75

83+32=115

romanna [79]3 years ago
6 0

Answer:

1) Angle ABD = Angle ABC + CBD.

Angle ABD = 50+25=75°

2) Angle WYX = Angle WYZ + ZYX

Angle WYX = 32+83=115°

You might be interested in
Charles has 24 marbles. He has 6 more marbles than blue marbles. Which equation represents this situation.
statuscvo [17]

Answer:

n + (n + 6) = 24.

Step-by-step explanation:

Let him have n  blue marbles, then he has n + 6 other narbles.

He has a total of 24 marbles, so:

n + (n + 6) = 24.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A<br> 1200<br> b<br> 3200<br> c<br> 3680<br> d<br> 5520
anygoal [31]

Answer:

c. 3680

Step-by-step explanation:

In 2010, the population was 8000.

In 2014, it increased by 15%.

Population in 2014 :

= 8000 + 15/100×8000

= 8000 + 1200

= 9200.

Now, 2/5 of the population was age 12 or under.

= 2/5 × 9200

= 2×1840

= 3680

Answer - c) 3680

3 0
3 years ago
A box of 25 light bulbs is shipped to a hardware store.when it arrives,four of the bulbs are broken.predict the number of broken
anyanavicka [17]
First you need to divide 125 / 25 which is 5 then you do subtraction 21 x 5 which is 105, then you subtract again 125 - 105 which is 20, 20 light bulbs will be broken. Or you could have just multiplied 5 by 4 which is the amount of light bulbs that were broken which is a lot easier...
3 0
3 years ago
25
Elodia [21]

Answer:

33 degrees

Step-by-step explanation:

(4x+1) and (2x-19) add up to 180 degrees

(4x+1)+(2x-19)=180\\6x-18=180\\6x=198\\x=33

3 0
2 years ago
Geometry Help PLZ!!!
Eva8 [605]

Answer:

b.

Step-by-step explanation:

rise step-chickens!!!!

3 0
4 years ago
Other questions:
  • A store sells 12 cans of nutsnuts for ​$15. How much would it cost you to buy 7 cans of nutsnuts​?
    9·1 answer
  • A pet supply store sells a 20-pound bag of dog food $23.44. find the unit price what is the error of 20 divided by 23.44=.85
    11·1 answer
  • The price of gas last summer was $3.80 and this summer it is $1.90. What is the percent of decrease.
    13·2 answers
  • Which equation does the graph below represent
    6·1 answer
  • If 5+(-8)n=29 . What does n equal?
    14·2 answers
  • A furniture company is producing three types of furniture. Product A requires 7 board feet of wood and 4 lbs of wicker. Product
    9·1 answer
  • Factor (x^2+y^2-z^2)^2-4x^2y^2 as the product of four polynomials of degree 1, each of which has a positive coefficient of x.
    10·2 answers
  • A watch is $99. There is a 40% discount and an 8% sales tax. What is the final price
    10·1 answer
  • Help me to get brainest everyday if u friend me
    13·2 answers
  • GIVING BRAINLY!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!