1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UNO [17]
3 years ago
8

IS THIS A FUNCTION, AND WHY

Mathematics
1 answer:
shepuryov [24]3 years ago
4 0

Answer:

Yes, it is a function

Step-by-step explanation:

It is a function because for every y value there is a different x value. We can also use the vertical line test to see if there are two points on the same line.

You might be interested in
Find the length of the third side. If necessary, write in simplest radical form.
Delicious77 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

6^2+B^2=3^2X5

36+b^2=9x5

b^2=9

b=3

3 0
2 years ago
Hey SOS help plzz correct answer only​
joja [24]

Answer:

median: 10 <h <13

mean: 12.12

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find F of G of X where f of x equals 9 over X and G of x equals x over x + 1​
Sergeu [11.5K]
Sorry I can’t answer this right now but I’ll will answer later
8 0
3 years ago
A family has two cars. the first car has a fuel efficiency of 35 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of
marusya05 [52]
Car 1 consumes 30 gallons of gas.Car 2 consumes 20 gallons of gas.
7 0
3 years ago
A family plan for a cell phone has a monthly base price of $75 plus $10.99 for each additional family member added beyond the pr
uranmaximum [27]

The linear equation that models the cost for having x additional family members added is:

c(x) = $75 + $10.99*x

<h3>How to get the linear equation?</h3>

Here we know that the plan has a fixed price of $75 plus $10.99 for each family member added beyond the primary account holder.

Then if there are x family members added, the cost will be:

$75 + $10.99*x

Then the linear equation that models the cost for having x additional family members added is:

c(x) = $75 + $10.99*x

If you want to learn more about linear equations:

brainly.com/question/1884491

#SPJ1

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A curve passes through the point (0, 3) and has the property that the slope of the curve at every point p is twice the y-coordin
    7·1 answer
  • the population change from one year to the next of a town is -435 what is the absolute value of this population change
    14·1 answer
  • A 6-kilogram bag of rice costs $3.80. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • The following drawing contains 2______ angles
    9·1 answer
  • Find the midpoint of the line segment with the endpoints (10,2) and (-6,-6)
    12·2 answers
  • Can someone please help me with this math problem thank you.
    11·2 answers
  • the height of a hat is shaped like a cone is 10 inches. the volume of thw hat is 30(pi) cubic inches. what is the diameter of th
    8·1 answer
  • Bobby had 20 minutes to do a three-problem quiz. He spent 10 1/4 minutes on question A and 5 4/5 minutes on question B. How much
    15·1 answer
  • What is 9^7 written in expanded form ​
    7·1 answer
  • Help me with math!!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!