1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arte-miy333 [17]
3 years ago
12

Write an exponential growth function and explain the growth pattern it models. Use complete sentences?

Mathematics
1 answer:
damaskus [11]3 years ago
4 0
2^x=y
The growth pattern is multiply by two consecutively for every y, when moving from left to right on the x axis
You might be interested in
Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
soldi70 [24.7K]

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

7 0
2 years ago
The vértices of a figure are given.
tatyana61 [14]

Answer:

  R''(2, 1), S''(-1, 7), T''(2, 7)

Step-by-step explanation:

Rotation 90° CCW is accomplished by the transformation ...

  (x, y) ⇒ (-y, x)

Translation 3 left and 8 up is accomplished by the transformation ...

  (x, y) ⇒ (x -3, y +8)

Together, the two transformations give ...

  (x, y) ⇒ (-y -3, x +8)

So your transformed points are ...

  R(-7, -5) ⇒ R''(-(-5)-3, -7+8) = R''(2, 1)

  S(-1, -2) ⇒ S''(-(-2)-3), -1+8) = S''(-1, 7)

  T(-1, -5) ⇒ T''(-(-5)-3, -1+8) = T''(2, 7)

8 0
3 years ago
Using point-slope form, write an equation of the line that passes through (2,-1) and has a slope of -5
expeople1 [14]
Y – y1 = m(x – x1)

y-(-1)=-5(x-2)

Y+1=-5(x-2)
5 0
3 years ago
Write what the expressions below best represent within the context of the word problem.
malfutka [58]
The answer to this is 2 nickles and 6 quarters
5 0
2 years ago
At the new light bulb plant, 9 out of 25 light bulbs produced are defective. If the daily production is 4400 light bulbs, how ma
levacccp [35]
1584 lightbulbs would be defective out of 4400
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Movie tickets at a local theater cost $6 for adults and $2 for children under twelve. if 175 tickets were sold, with cash receip
    8·1 answer
  • 132 books are printed in 2 hours, 264 books are printed in 4 hours, and 528 books in 8 hours, how many books are printed in 3 ho
    7·1 answer
  • What are factors of 42 that subtract to -8
    6·1 answer
  • Please select the best answer from the choices provided
    9·1 answer
  • The number k and 1.4 are additive inverses.
    14·1 answer
  • Here is a classic riddle: Mr. Smith has an apple orchard. He hires his daughter, Lucy, to pick apples and offers her two payment
    14·1 answer
  • Jack had $10.00. He bought a pair of socks for $2.30 and a pair of gloves for $5.50. How much money did he have left?
    13·1 answer
  • The set of ordered pairs represents a function. Write a rule that represents the function.
    8·1 answer
  • The sum of two numbers is 8. When four times the smaller
    5·2 answers
  • PLSPLSPLSPLSPLSPLSPLSPLS
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!