1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrezito [222]
3 years ago
11

A zoo is open 5 days a week. For one week, zoo attendance per day was 113,185,140,219, and 295. What was the mean number of p

eople visiting the zoo per day?
Mathematics
1 answer:
jarptica [38.1K]3 years ago
8 0
To find the mean of a set of numbers you simply add all the numbers then divide by how many numbers you added

113+185+140+219+295 = 952

952/5 = 190.4 (if you need it rounded, just put 190)
You might be interested in
Brainlist!
lisov135 [29]
D. <span>4(x) represents the total length of all four coffee table legs.</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I will give you brainliest !! please help!
astra-53 [7]
The answer is 1.47
hope this help you
5 0
3 years ago
Hi :) Is this a quadratic function?
aniked [119]

Answer:

no this is not a quadratic function

6 0
3 years ago
Nicole bought a $3,200 computer on the installment plan. She made a $300 down payment, and
marishachu [46]

Answer:

3,200??

Step-by-step explanation:

It asked at the end what the total amount paid was but it says it right at the top. "Nicole bought a $3,200 computer...")

7 0
2 years ago
Help plz ???????????????????????????
Lapatulllka [165]

Answer: Rectangualr prism

Pls give brainliest

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tan15=2-sqrt3 That is the question while saying is too short
    6·1 answer
  • Whats 3m+2=8m-8 solved?
    7·1 answer
  • Astronomers measure large distances in light years. One light-year is the distance that light can travel in one year or approxim
    13·2 answers
  • I need help ,,, and tahnks☺
    10·2 answers
  • Which fractions are equivalent to -30/48
    15·1 answer
  • Solve the inequality 4x − 6 &gt; 6x − 20.
    8·1 answer
  • I like division show me the work 5 go into. 5÷274
    15·1 answer
  • Which is a better deal: 8oz of shampoo for $0.89 of shampoo for $1.47? PLS HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU FOREVER &lt;33 THIS IS A
    14·1 answer
  • HELPPPPPPPP PLEASEEEEEEEEEEEEEE
    5·1 answer
  • Simplify the expression<br> giving brainliest :)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!