1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-Dominant- [34]
2 years ago
5

for a two week period, john and amanda had the following transactions occur to their cheking account: a deposit of $1,644.50;che

cks writeen for $190, $45, and $7.50; and debit card transactions for $30, $5.59, $7.20, and $21.30. What is the ending balance for this time frame?
Mathematics
1 answer:
QveST [7]2 years ago
8 0

a deposit of $1,644.50;checks written for $190, $45, and $7.50;  and debit card transactions for $30, $5.59, $7.20, and $21.30.

amount deposited = 1644.50

debit card transactions for $30, $5.59, $7.20, and $21.30.

We add all the debit card transactions

30 + 5.59 + 7.20 + 21.30 =64.09

checks written for $190, $45, and $7.50

Add all the check written amounts

190 + 45 + 7.50=242.5

To find ending balance , we subtract the debit card transactions and check written from the deposit amount

1644.50 - 64.09 - 242.5 = 1337.91

$1,337.91 is the ending balance for this time frame

You might be interested in
Slope = 6 , through = (4,13)
alukav5142 [94]

Answer:

y=6x-11

Step-by-step explanation:

I think sorry if I am wrong but u didnt ask u just put that

6 0
2 years ago
There was a country concert held at the park. For every 3 men there were 5 women that went to the concert. If 30 more women atte
8090 [49]

Answer:

3m == 5w, that means for such unit, there is a 2 person difference

30 person difference = 30/2 = 15units

and again one unit means 3m and 5w

so 15*3men, and 15*5women

and you can check the difference is 30

8 0
2 years ago
Company A charges a base rate of $5 per month, plus 4 cents per minute that you are on the phone. Company B charges a base rate
Afina-wow [57]

...........................

4 0
3 years ago
Tanner earns $14.50 per hour for the first 8 hours he works each day. For every hour worked over 8, he earns 1.75 of his normal
bogdanovich [222]

Answer:

167.19

14.50 x 8 = 116.00

14.50 + 1.75 = 16.25 per hour overtime

16.25 × 3.15 hour overtime = 51.19

116.00 + 51.19 = 167.19

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Which is a better deal 12.4 ounces for $4.99 or 21 ounces for $6.49?
ella [17]

Answer:

<em>Getting 21 ounces for $6.49 is a better deal!</em>

Step-by-step explanation:

4.99 / 12.4 = 0.402419...

6.49 / 21 = 0.30904...

0.4 is larger than 0.30 therefore 0.30 is less and a better deal.

Have an amazing day! ^-^

4 0
3 years ago
Other questions:
  • In a community service class in the fall, 333 of the 151515 class sessions were lectures, while all others were devoted to field
    14·1 answer
  • Which problem is modeled?
    7·1 answer
  • What is the probability of tossing a standard coin and having it land on head three times in a row?
    14·1 answer
  • Circle YES or NO The terms -5x and 5x are like terms.
    9·2 answers
  • Order the numbers from least to greatest.
    15·2 answers
  • If you can please help me with this question~ the question is the image :)
    10·1 answer
  • Solve: 15x - 12 + 7 x + 6 = 60
    12·2 answers
  • Help me pls i really need help with this
    6·2 answers
  • What is 1/4 of 5/6???
    13·1 answer
  • PLEASE HELP WITH THIS
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!