1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gregori [183]
3 years ago
5

How do u interpret or read a graph?

Mathematics
1 answer:
geniusboy [140]3 years ago
4 0
Steps

Identify what the graph represents.

Check the scale for each graph element.

.Locate the graph element you want information on.

.Read directly up until you find a dot or a slanting line, on a line graph, or the top of a bar for a bar graph.

You might be interested in
Marsha Green makes $9.19 per hour. Find her social security tax at the rate of 7.65% for a 40-hour work week.
ira [324]

Answer:

$28.12

Step-by-step explanation:

$9.19 x 40 = $367.60 x 7.65% = $28.12

5 0
3 years ago
Need help with 7, 8, and 9 plz :]
Lelechka [254]
7 .is 9 to the power of 8,number 8 is 5,number 9 is 5m^2n
8 0
2 years ago
A pair of jeans is marked up 20% on the original price. The original price was $50. What is the sale price of the pair of jeans
Anarel [89]

Answer:

20% of $50 is $10. This means that the pair of jeans now cost $60 since it got marked up.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Four students were discussing how to find the unit rate for a proportional relationship.Which method is valid?
jenyasd209 [6]

Answer:use a calculator

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What would the correct answer be???
tiny-mole [99]

Answer:

8.27837797

I think this is correct im not completely sure.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jenny ball bounced 8 times farther than clarks ball. The two balls bounced a total distance of 36 inches. How far did Jenny's ba
    13·1 answer
  • Chantelle has signed up for hockey. Her parents set a limit of $400 for costs for the season. It costs $250 to sign up and $5 fo
    9·1 answer
  • What is the volume of a cylinder with a radius of 12.2 and a height of 12.2
    9·2 answers
  • How many golf balls will fit into a suitcase
    7·1 answer
  • Solve the system of equations Please If you could solve this it would honestly mean so much! Thank you!
    8·1 answer
  • a golf driving range charges a flat fee of $20 to practice and then $5.75 for a bucket of balls what equation that modela C
    8·1 answer
  • The price elasticity of demand is:
    6·1 answer
  • Hey guys can u please help me
    9·2 answers
  • How can I solve proportions for missing sides in geometry?
    8·1 answer
  • Subtract 5 1/8 from 3 3/4​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!