Answer:
Cost of each daylilies = $3
Cost of each ivy pot = $3
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of 4 daylilies and 4 ivy = $24
Cost of 4 daylilies and 8 ivy = $36
Find:
Cost of each daylilies
Cost of each ivy pot
Computation:
Assume;
Cost of each daylilies = a
Cost of each ivy pot = b
So,
4a + 4b = 24....... eq 1
4a + 8b = 36 ....... eq 2
Eq2 - Eq1
8b - 4b = 36 - 24
4b = 12
b = 3
So,
Cost of each ivy pot = $3
4a + 4b = 24
4a + 4(3) = 24
4a + 12
a = 3
Cost of each daylilies = $3
Answer:
12.90= .90+ 2x
12=2x
6=x
Each bag of books cost was $6
Answer:
idk theother formulas besides the first so here I will just answer what ik to attempt to help
Step-by-step explanation:
rise over run
rise/run
Answer:
0.5
Step-by-step explanation:
The decimal 0.25 represents the fraction 25/100. Decimal fractions always have a denominator based on a power of 10. We know that 5/10 is equivalent to 1/2 since 1/2 times 5/5 is 5/10. Therefore, the decimal 0.5 is equivalent to 1/2 or 2/4, etc.