1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ulleksa [173]
3 years ago
10

A package of 4 pairs of insulated gloves costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of gloves​?

Mathematics
1 answer:
juin [17]3 years ago
5 0

Answer:

$8.29

Step-by-step explanation:

Divide 4 by 33.16.

You might be interested in
The sum of eight and two, subtracted from x<br> a. x + (8 - 2)<br> b. x - (8 + 2)
Lesechka [4]
Answer B is correct. Sum is the answer to an addition problem, so sum of 8 and 2 would be 8+2.
7 0
4 years ago
Find the value of A when pi= 3.142 and r= 5
guapka [62]

Answer:

7.855

Step-by-step explanation:

A=pi*r^2=3.142*5^2=3.142*25=7.855

7 0
3 years ago
(- 1, 2) and (9, - 3)
slava [35]

9/5

the distance is 9 over, and 5 up.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine which of the following is the solution to the equation below.<br><br> x cubed = 12
dmitriy555 [2]
The answer is option D
4 0
3 years ago
Evaluate 5 - t/3 when t = 12.
Nady [450]

5 - t/3

5 - 12 /3

-7/3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use the greatest common factor to find the least common multiple of 12 and 18. What is the least common multiple of 12 and 18?
    15·1 answer
  • there can be at most 125 customers in a certain restaurant write an inequality that represents the numbers of costumers at the r
    12·1 answer
  • There are 6 chemical elements represented by Li, Na, Mg, Rb, Cs, and Fr that
    13·2 answers
  • A rectangular pyramid with a height of 10 inches and a base that measures 9 by 6 inches
    11·1 answer
  • What is the length of the missing side
    5·1 answer
  • Solve:<br> – 8 = -m<br> 2m<br> + 10
    13·1 answer
  • The Magic Carpet charges $90 for installation and $9 per square yard of carpeting. If the total cost to carpet an office is $810
    5·1 answer
  • Rewrite the problem so that the divisor is a whole number
    14·1 answer
  • Solve each of the following equations. Show its solution set on a number line. Check your
    12·1 answer
  • Please answer correctly I’ll mark you brainlist!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!