1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
geniusboy [140]
3 years ago
10

What is the interval notation for y<5?

Mathematics
1 answer:
Ilia_Sergeevich [38]3 years ago
7 0

Hey there!☺

Answer: (-∞, 5)

Explanation:

You need to convert the inequality as an interval notation.

y as interval notation would be written like this:

(-∞, 5)

Hope this helps!

You might be interested in
The perimeter of a square is 48 feet. What is the length of a side?
Anettt [7]
12ft (48 divided by 4)
4 0
3 years ago
What is the cheapest way to buy 48 cans of cola
Inga [223]

Answer:

both the first one

Step-by-step explanation:

use unit rate

4 0
2 years ago
A local grocery story has strawberries on sale for $1.45 per pound. How much would it cost to buy 5.5 pounds of strawberries? Ro
myrzilka [38]

Answer: The cost of 5.5 pounds strawberries =$ 7.98

Step-by-step explanation:

Given: A local grocery story has strawberries on sale for $1.45 per pound.

i.e. Cost for 1 pound strawberries = $1.45

Now, Cost of 5.5 pounds strawberries =  5.5 x (Cost for 1 pound strawberries)

= $ (5.5 x  1.45)

= $ 7.975 ≈ $ 7.98   [ Round to the nearest penny]

Hence, the cost of 5.5 pounds strawberries =$ 7.98

5 0
2 years ago
How much does 2.5 L of oil cost if 2,000 mL costs $5.00?<br> Show work
kkurt [141]

Answer:

$6.25

Step-by-step explanation:

2000ml = 2 litres

2.5L - 2L = 500ml

So now we know that without the 500ml, it is 5 dollars.

Find out how much 500 ml cost.

2000ml = 5.00

1ml = 5.00 ÷ 2000 = 0.0025

500ml = 0.0025 x 500 = 1.25

2L + 500 ml = 2.5L (which 2.5L costs 6.25)

5 0
2 years ago
Can someone please help me!
ANEK [815]

Answer:

<h2><u>Answer</u><u> </u><u>:</u><u>-</u><u> </u></h2>

Option D :- (180 - 2x)°

<h3><u>Hope</u><u> it</u><u> </u><u>helped</u><u> </u><u>:</u><u>)</u></h3>
3 0
2 years ago
Other questions:
  • The graph shows the distance, y, that a car traveled in x hours:
    14·2 answers
  • Tasha invests $5000 annually at 6% and an additional $5000 annually at 8%. Thomas invests $10000 annually at 7%. Which statement
    7·2 answers
  • 5x + 3(2x -1) = 3x -14 solve it
    13·2 answers
  • It costs Doug $30 to set up a cupcake stand. He charges $2 for every cupcake he sells. If Doug makes $48 of profit in one day, h
    6·1 answer
  • Jessie is shopping for clothing gifts for her friends. On the first trip to the store, she purchased 4 t-shirts and 7 scarves an
    13·2 answers
  • Please help me with these.. brainliest.​
    14·1 answer
  • 20% of all the children in a class are left handed. 4 children are left handed. How many children are there in the class all tog
    7·1 answer
  • Nathan saves 5 1/4% of his weekly salary. Naban earns $380.00 per week. How much
    5·1 answer
  • How do i get a value with 32 divided by 10-8 divided by 2-3 and get a value with 5 with parentheses
    12·1 answer
  • 10. BRO SOMEONE HELP ME IM STUCK ON THIS
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!