Answer:
i) 36
ii) love towards nature and the environment
Step-by-step explanation:
i) 102 ÷ 3 = 34
34 + 2 = 36
Answer:
Step-by-step explanation:
y=22x+10
y is the total spent
the tickets are 22. 22x is the amount of 22 the x is the number of tickets bought. we don't know this, so it's x. the 10 is the parking fee.
Example:
If 4 people go to the game, the equation would be:
22(4)+10=
88+10=98
22 a ticket by 4 people+10 for parking=98.
The x is a variable since we don't know that number of tickets bought. The parking fee of 10.00 will not change since this is a one-time charge.
Answer:
I'd be estimatining the answer between 29-31.
Draw a line of best fit. It will be easier to make the estimation.
Answer:
$63
Step-by-step explanation:
In order to solve this problem, we need to find the unit price, which is the price per 1 ticket in this case. To find this, we need to divide $45 by 5 because each ticket is the same amount: $45 / 5 = $9. So each ticket is $9.
Now, we need to find how much 7 tickets would cost. To do this, multiply the $9 / ticket by 7 tickets: $9 * 7 = $63.
This, 7 tickets would cost $63.
Hope this helps! God Bless u!!!
Answer:
- x-intercept: 735
- y-intercept: 490
Step-by-step explanation:
See the attachment for a graph.