The following subsets you can be able to create are:
{1}
{2}
{3}
{1,2}
{1,3}
{2,3}
{1,2,3}
Therefore, there are 7 subsets in all. However, we don't have to list all these possible outcomes because we could waste our time doing this but there is a formula, that is 2^n - 1 where n is a number of elements.
In the given, since there are 3 elements inside the set then we use 2^3 - 1 = 8 - 1 = 7.
See...it's easy.
9.24 / (5.5 * 6) = 9.24 / 33 = 0.28 per oz
4.68 / (6.5 * 3) = 4.68 / 19.5 = 0.24 per oz
4.48 / (3.5 * 4) = 4.48 / 14 = 0.32 per oz
so the lowest cost is the 6.5 oz tuna in packs of 3 cans for 4.68
Answer:
3
Step-by-step explanation:
It should be 3 because when you look at it divide them all and each one gives you 3. If it's not then sorry.
Answer:
(1,6) , (2,7) , (3,8) , (4,9) , (5,10)
Step-by-step explanation:
Given equation: y = x + 5
when x = 1, y = 1 + 5 = 6
(1,6)
when x = 2, y = 7
(2,7)
when x = 3 , y = 8
(3,8)
when x = 4 , y = 9
(4,9)
when x = 5 , y = 10
(5,10)
Answer:
27.9 i think in in a fraction 12 / 43
Step-by-step explanation: