Answer:
She spent 8 hours with the bike. She did rent the bike.
Step-by-step explanation:
The $11 fee is only a one time payment. The $5 is every hour so 5x8 is 40+11 is 51.
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?
If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:
1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350 /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35
Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.
Answer:
The three angles of the triangle are 40, 45, and 95. Done.
2 .............:)
Good luck