1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr1967 [171]
2 years ago
10

A right rectangular prism has a length of 6in a width of 4 in and a height of 5 in what is the volume of the prism

Mathematics
1 answer:
lutik1710 [3]2 years ago
3 0
Hoi!

To find the volume, multiply the three known values.

6 × 4 × 5 = 120

The volume of this figure is 120 inches.
You might be interested in
You buy 6 apples for $33. WHat is the cost of 10 pounds of apples
Mariana [72]
10 lbs of apples will cost $55 

How? Well...

First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
5 0
3 years ago
Find the value of x picture attached
aev [14]

Answer:

<em>x = 10</em>

Step-by-step explanation:

These angles are <em>same side interior angles</em>.

This means that (11x + 10) + (10x - 40) = 180

Solve for x:

11x + 10 + 10x - 40 = 180

21x - 30 = 180

      +30     +30

21x = 210

/21      /21

<em>x = 10</em>

3 0
3 years ago
Find the slope please help!
Sidana [21]

Answer:

4.5 is the answer 9/2=4.5

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
In kite WXYZ, the measure of Measure of angle X = measure of angle Z = 86 degrees, and the Measure of angle Y = 72 degrees.
Varvara68 [4.7K]

Answer:

116

Step-by-step explanation:

Follow me on ig iam4very

3 0
2 years ago
3a^4(2b^6c^3)^2<br> Can someone help me simplify this?
Grace [21]
First you do 3a^4(2b^6c^3)^2
=12a^4b^12c^6
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which polynomial does the model represent?
    10·1 answer
  • Help me pleas i dont get it
    15·2 answers
  • Please help me with this question! ASAP
    15·2 answers
  • There are 2076 people at a concert.One third of the people at the concert are under thirty years old.How many people are under t
    8·2 answers
  • A gallon of gas costs $2.93 per gallon. Marcie's car holds 10 gallons. If her tank is empty, how many will it cost to fill it?
    6·1 answer
  • Plsss i need help boys and girls lol FRL :)
    10·1 answer
  • Help Resa
    13·1 answer
  • Here is a graph of a quadratic function f(x). What is the minimum value (y-value only) of f(x)?
    5·1 answer
  • This morning, Megan and her dad had smoothies for breakfast. Megan made her smoothie with 1 cup of mango and 3 cups of strawberr
    6·1 answer
  • 10
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!