1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AysviL [449]
3 years ago
12

If 6 pencils cost $3.60 what is the unit price of the pencils

Mathematics
1 answer:
Natali [406]3 years ago
4 0
Your answer is 21.6

Step by Step:

-put it like a regular multiplication problem
-For the 6 add a decimal and then two 0s
-make sure your decimals lines up together
-once you get your answer you notice 3.60 has one number.(Leave the zero out) ^
- that’s how many times you move to put your decimal in the right place
You might be interested in
A has coordinates (1,1) and B has coordinates (4,3). if AB is a side of a square, what is the area of the square?
kvasek [131]
Area of the square:
A = s²
and s = AB = sqrt ( ( 4 - 1 )² + ( 3 - 1 )² )
s = √ ( 9 + 4 ) = √ 13
A = ( √13 )² = 13
Answer: Area of the square is 13 units².
8 0
3 years ago
Based on the graph what are the approximate solutions to the equation -2x+4=(0.25)x?
konstantin123 [22]
4=2.25x add 2x on both sides
1.78=x subtract 2.25 on both sides 
5 0
3 years ago
To the nearest hundredth, what is the length of line segment AB?
agasfer [191]
I would say the answer is 8.25
3 0
3 years ago
If y varies directly with x, and y is 12 when x is 8, find y when x is 9.​
jasenka [17]

Answer:

26

Step-by-step explanation:

its not

5 0
2 years ago
The function f(x) = 5 1/5^x
aleksklad [387]

Answer: -5 1/5^x

Step-by-step explanation: to reflect a function, just put a negative sign in front of the coefficient.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help finding the equation. ASAP! I need the center, Radius and the Radius^2
    13·1 answer
  • 1. What is the product of -2.5 and 8.77 ?
    11·2 answers
  • You pay $40 each month for satellite TV, plus $3.50 for every movie you purchase. Write and solve an equation to find the number
    6·2 answers
  • Through: (4, -2), parallel to y = - 3/4x - 4
    9·1 answer
  • 27. Suppose the hare runs 600 inches per second and the tortoise runs
    14·1 answer
  • .072 ÷345.00 round nearest tenth
    11·1 answer
  • Math: Recursive Formula
    8·1 answer
  • A special shape is 2.02 m long and 1.22 m wide. A double row of tiles makes a border . Each tile is 2cm by 2cm. How many tiles a
    9·1 answer
  • Krutika and Natasha win some money and share it in the ratio 3:4. Krutika gets £39. How much did Natasha get?
    15·1 answer
  • Edge lengths are given in units. Find the surface area of each prism in square units
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!