1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SCORPION-xisa [38]
3 years ago
13

What is the value of m, if the equation my2+2y−4=0 has exactly one root?

Mathematics
2 answers:
stich3 [128]3 years ago
6 0

Answer:

m=\frac{-1}{4}

Step-by-step explanation:

A quadratic equation has one root if the discriminant is 0.

That is we need b^2-4ac=0 for this particular question.

Compare the following to find a,b, \text{ and } c:

ax^2+bx+c=0

my^2+2y-4=0

The variable x is representative of the variable y here.

a=m

b=2

c=-4

Plug in into b^2-4ac=0:

(2)^2-4(m)(-4)=0

4+16m=0

Subtract 4 on both sides:

16m=-4

Divide both sides by 16:

m=\frac{-4}{16}

Reduce:

m=\frac{-1}{4}

siniylev [52]3 years ago
6 0

Answer:

m = -1/4

Step-by-step explanation:

B²-4AC = 0 when one real root

(2)² - 4(m)(-4) = 0

4 + 16m = 0

m = -4/16

m = -1/4

You might be interested in
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
iris [78.8K]
2.49/15 = 0.166
3.32/20 = 0.166

they both cost the same per oz
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I really need help with this and how find the Surface area and Lateral area and what is the length and width for both of the fig
Ksenya-84 [330]

Answer:

ok fking fk it ill just tell you, the most affordable way is doing it as a 4*3 package, the length will be 16, width 12, and the height 5. the area will be 960in^3, and the SA will be 664 in^2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Kaleb wants to get a payday loan in the amount of $375. He knows that the annual percentage rates (APR) for these types of
kolbaska11 [484]

Answer:

the correct answer is c 90 days just took the test

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
6.2×0.03= and tell me how you did it please ​
matrenka [14]

Answer:

0.186

Step-by-step explanation:

       6.2

<u>x    0.0</u><u>3</u>

           6

    1

       6.2

<u>x    0.0</u><u>3</u>     since 6*3=18, we have to carry the 1

        86

     1

       6.2

<u>x    0.0</u><u>3</u>

       186

       6.2

<u>x    0.</u><u>0</u><u>3</u>

        186

         0

       6.2

<u>x    0.</u><u>0</u><u>3</u>

       186

       00

       6.2

<u>x    </u><u>0</u><u>.03</u>

       186

       00

      0

       6.2

<u>x    </u><u>0</u><u>.03</u>

        186

+      00            add the partial products

<u>      0</u><u>0                   </u>

     00186

      6.2

<u>x    0.</u><u>03</u><u>     </u>                   count how many digits are after the decimal point      from each factor =3 and place in product

        186

+      00            

<u>      00                   </u>

     00.186=0.186

<em>answer=0.186</em>

8 0
3 years ago
Identify the pairs of corresponding angles
topjm [15]

Answer: A

Step-by-step explanation:

If you flip the second triangle straight upwards so that x is on top and z,y are on the bottom, you could visualize the points and angles in the same locations.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the product of 4×7×25tell which strategy you used
    14·1 answer
  • Write -4 1/8 as a decimal
    14·1 answer
  • Use the diagram to derive the law of cosines.
    15·1 answer
  • A swimming pool is open for 7 1/2 hours during a day. The pool keeps one lifeguard on duty at a time, and each lifeguard's shift
    5·2 answers
  • What are the coordinates of the point 3/4 of the way from X(1, -6) to Y(9, 10)?
    14·1 answer
  • Consider the right triangle. A right triangles with side lengths 28 meters and 45 meters. The hypotenuse is unknown. What is the
    10·2 answers
  • I will mark brainliest if correct
    8·1 answer
  • What is the mean absolute deviation of the data set?
    7·1 answer
  • Which represents slant asymptotes? select all that applies <br> I'll choose the brainliest
    12·1 answer
  • The manager of a furniture factory finds that it costs $3000 to manufacture 80 chairs in one day and $4800 to produce 280 chairs
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!