1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zinaida [17]
3 years ago
15

Multiply (2x + 4)(2x - 4)

Mathematics
2 answers:
lakkis [162]3 years ago
8 0

Answer:

4x^2 -16

Step-by-step explanation:

(2x + 4)(2x - 4)

FOIL

first:2x*2x = 4x^2

outer: -4 *2x = -8x

inner:  4*2x = 8x

last: -4*4 = -16

Add them together

4x^2 -8x+8x =-16

4x^2 -16

77julia77 [94]3 years ago
7 0

Answer:

4x^2 - 16

Think Difference of squares. It is just a reverse method of that.

You might be interested in
Solve the inequality x+1<3/4 and write the solution in interval notation.
Darya [45]

The solution to the inequality in interval form is (-∞, -1/4)

<h3>Inequality expressions</h3>

Inequality are expressions not separates by an equal sign. Given the inequality below;

x+1<3/4

Subtract 1 from both sides to have;

x + 1 - 1 < 3/4 - 1

x < 3/4 - 1

x < (3-4)/4

x < -1/4

Hence the solution to the inequality in interval form is (-∞, -1/4)

Learn more on inequality here: brainly.com/question/24372553

#SPJ1

3 0
1 year ago
A² +6² = c²<br> Find the length of c:
yanalaym [24]
64+36=c^2
100=c^2
square root both sides for 10=c
10 is your answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS PLS ASAP<br> Find the value of x.
Arlecino [84]

Answer:

x = 10 units

Step-by-step explanation:

16 is to 40     as  x+2  is  to  3x

16/40 = (x+2) / 3x

48x = 40x + 80

8x = 80

x = 10

3 0
2 years ago
Help me with another question please.
loris [4]

Answer:

Yes, because it is a ratio, it is a proportional relationship.

8 0
3 years ago
yo plz help this is my fourth time posting this question plz i need this plz plz plz plz plz PLEASE. IT IS DRAINING MY POINTS :(
timama [110]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Plz help me out ASAP
    13·1 answer
  • Find the area of the triangle
    6·2 answers
  • How can you make 64, multiplying just two numbers?
    9·2 answers
  • Consider the following hypothesis test.H0:μ1−μ2=0 Ha:μ1−μ2≠0The following results are for two independent samples taken from the
    8·1 answer
  • alan bought 3 pencils and a notebook. the notebook cost $6, and he spent a total of $12. how much did each pencil cost?
    7·1 answer
  • 1 point
    11·1 answer
  • In a poll, respondents were asked whether they had ever been in a car accident. 259 respondents indicated that they had been in
    15·1 answer
  • Emanuel is renting a car for 1week in Charleston, South Carolina. The rental car agency is charging $175 for the rental and 15%
    8·2 answers
  • ASAP HELP WILL GIVE BRAINLY
    10·1 answer
  • PLEASE HELP WITH THIS MATH QUESTION
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!