Answer:
Step-by-step explanation
if 1 gallon can take you 32 miles, then 20 gallons can take you :
32 * 20 = 640 miles <==
Answer:
Step-by-step explanation:
Unit rate = $32/(5 pounds) = $6.40/pound
[You can convert that to smaller units:
$6.40/pound × (1 pound)/(16 ounces) = $0.40/ounce]
:::::
Cost = (number of pounds) × $6.40/pound
:::::
12 pounds × $6.40/pound = $76.80
Answer:
x^2 = 9
Step-by-step explanation:
Both 3 and -3 are 9 when squared.
Answer:
the = symbol
Step-by-step explanation:
there are 16 oz in a pound
Answer:
123 + (456 + 789)
Step-by-step explanation:
since this is an addition problem, the parenthesis don't matter, and they can be put wherever you want.
(123 + 456) + 789
123 + 456 + 789
(123 + 456 + 789)
123 + (456 + 789)
technically, any of these would work, but I think the kind of answer the problem is looking for is;
123 + (456 + 789)