1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
2 years ago
11

What is 4 ( 2x + 5) - 2x

Mathematics
1 answer:
sashaice [31]2 years ago
7 0

Answer:

(8x + 20)-2x

Step-by-step explanation:

We don't know what x is, so we use the Distributive Property to do 4 x 2x, then 4x5. We put parentheses around it, and then do - 2x

You might be interested in
If a rectangular prism has a length width and height of 38 cm 58 cm in 78 cm respectively in the volume of the prism is blank cu
netineya [11]

Answer:

7 but not sure

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Luis walked for 16 minutes Natalie walked for w minutes Luis walked twice as long as Natalie how long did Natalie walked?
Rainbow [258]
Natalie walked for 8 minutes
4 0
3 years ago
I need help with this please
Oduvanchick [21]

Answer:

simple.... the second one

7 0
2 years ago
Find the value of x
frosja888 [35]
The answer to the question

3 0
3 years ago
Label the parts:
Svetach [21]

Answer: 2+2+4+17

Step-by-step explanation: because it is

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The number of pages that Armando, Billy, Robert, and Joel can read in a day is shown below.
    7·2 answers
  • The mass of Saturn is approximately 6 × 10^26 kg, while the mass of Mercury is approximately 3 × 10^23 kg. Which of the followin
    11·1 answer
  • 8.68 rounded to the nearest tenth
    14·2 answers
  • Umm can someone help me lol
    5·1 answer
  • 216 miles in 5 hours how much miles per hour
    15·2 answers
  • Find m<br> measure of angle YQR=? Degrees
    7·1 answer
  • Please help me with this question!!
    13·1 answer
  • Find the value of Angle A and B!!! Will mark brainliest
    5·1 answer
  • Xavier buys a two-quart bottle of juice for $5.12. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    8·2 answers
  • 5. A ball is thrown upward with an initial velocity of 50 feet per second. The
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!