1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex Ar [27]
3 years ago
9

A company currently has no items in inventory. The demand for the next four months is 200, 400, 250, and 350 units. Assuming a l

evel production rate of 350 units per month, determine the ending inventory at the end of the fourth month.
a. 100
b. 150
c. 200
d. 250
Business
1 answer:
pav-90 [236]3 years ago
7 0

Answer:

Ending invetory= 200 units

Explanation:

Giving the following information:

A company currently has no items in inventory. The demand for the next four months is 200, 400, 250, and 350 units. Assuming a level production rate of 350 units per month.

<u>Production - Sales= Ending inventory</u>

350-200= 150

(150 + 350) - 400= 100

(100 + 350) - 250= 200

(200 + 350) - 350= 200 units

Ending invetory= 200 units

You might be interested in
A company's decision to move its operations out of the country will affect its employees, owners, suppliers, distributors, and e
kykrilka [37]

Answer:

The above statement is true .

Explanation:

It is true , when a company take decision to move its operations out of the country it will affect its employees , owners , suppliers , distributors , even its customers .

It is because, when company move out , the employees working in it loss their jobs . They become jobless. The suppliers loss their customer. The distributor also loss their customer. The customer may like the product of the company and if the company moves out then they do not get their product which they like. The owner may also suffer loss,as its possible that the product do not gain popularity anywhere else . The company may loss its share. It also effect the economy , as a good earning company always serves to a country .

6 0
3 years ago
British investors frequently invest in the u.s. or italy, depending on the prevailing interest rates. if italian interest rates
guajiro [1.7K]

Answer:

decrease, upward

Explanation:

When Italian interest rates increase, their demand in Italy would increase, hence a downward pressure on the supply of the same would be required. as the demand of the currency in italy increases, its value also increases. hence there is an upward pressure on the value of the pound against the u.s. dollar.

3 0
3 years ago
Kimbeth Manufacturing uses a process cost system to manufacture dust density sensors for the mining industry. The following info
Lena [83]

Answer:

$6 per unit

Explanation:

using the weighted average method:

units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)

ending work in progress 24,000

  • materials 90% completed = 21,600
  • conversion 40% completed = 9,600

equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion

  • total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
  • total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600

equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit

4 0
2 years ago
A $200 petty cash fund has cash of $20 and receipts of $177. The journal entry to replenish the account would include a credit t
nalin [4]

Answer:

a. Cash for $180

Explanation:

The receipts from the petty cash fund indicate that the owner of the box made purchases adding up to $177. Therefore that money is no longer part of the fund. Since the fund holds $200 and currently only has $20 then to replenish the account the journal entry would need to include a credit to cash for $180 ... ($200-$20=$180)

I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.

6 0
3 years ago
A written agreement setting forth issues between labor and management is called a?
marishachu [46]

Labor contract.

A labor contract sets for the rights and responsibilities of labor and management for unions and other labor groups.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The picketts have lived in their house for about 13 years. they like to keep a well-maintained property and have noticed that th
    5·1 answer
  • What are used to organize text and are identified by the bullet style , indentation, and the size of the text in power point?
    7·1 answer
  • On-Time Truckers prepares monthly financial statements. On July 1, the Supplies account had a balance of $3,500. During July, ad
    12·1 answer
  • Assume that a bond makes 10 equal annual payments of $1,000 starting one year from today. The bond will make an additional payme
    6·1 answer
  • Now consider machining jamming caused by both defective parts jamming and station malfunction. Assume component lot quality is a
    14·1 answer
  • ​Noah's sporting goods is having difficulty attaining the credit it needs to expand. what should the company do in order to alle
    13·1 answer
  • A costing method that first assigns costs to activities and then assigns them to products based on the products' consumption of
    8·1 answer
  • The Garden Shop had a cost of goods sold of $108,000, operating expenses of $40,000, and net sales of $210,000. Find the cost of
    14·1 answer
  • A loan is borrowed money that must be returned. True or False?
    5·1 answer
  • By its very nature, ____________ requires an understanding of human behavior to help managers better comprehend behaviors at dif
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!