1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brrunno [24]
2 years ago
6

What is four loads of stone that weighs 2/3rds of a ton and how can you find the weight of 1load of stone

Mathematics
1 answer:
sasho [114]2 years ago
6 0

You can find the weight of 1 load of stone by dividing 2/3 of a ton by 4, because there are 4 loads of stone in 2/3 of a ton, so (2/3)/4 = 2/12 = 1/6 of a ton, which is 1000kg/6 = 166,67kg, aproximately

You might be interested in
Use a net of the square pyramid, if necessary, to find the surface area of the pyramid.
Simora [160]
Imma guess 9 I’m not sure
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What temperature is 24° warmer than-12 °C?
Lelu [443]

Answer:

12 °C

Step-by-step explanation:

  • x = -12 + 24
  • x = 12 °C

12 °C is 24°C warmer than -12°C

5 0
3 years ago
How do i find the circumference of a circle? If I use a 3 as an estimate of pie and the circle is 10 mm across
Llana [10]
If you're using pie it would be

2*\pi*5 because the radius is half of the diameter.

But since you're using three it's

2*3*5

If it helps remember: Twinkle twinkle little star, circumference equals 2 pi r
8 0
3 years ago
B. What is the total cost for all three people?​
STALIN [3.7K]
What is the problem
5 0
2 years ago
Select all radical expressions that are equivalent to 3 4/7
enot [183]
The second and the third one because first is the same as 3 4/7 and 81=3^4
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Samuel and Leticia are playing a game. After the first round of the game, Samuel's score was -19 and Leticias score was 21. The
    15·1 answer
  • zahra has paper rectangles of different sizes. every rectangle is 5 cm longer than it is wide. Is there a proportional relations
    12·2 answers
  • A 5 gallon can of motor oil costs $28.00. What is the cost of 1 quart of the oil?
    10·2 answers
  • A grocery store donated 60 dozen hot dog rolls to the local Youth Baseball League for their Opening Day ceremonies. A total of 6
    10·2 answers
  • Anna made an error in determining the polynomial equation of smallest degree whose roots are -4,-2, -
    6·1 answer
  • If f(x) = 2x^2 + 4x + 7, find f'(-5), using the definition of derivative. f'(-5) is the limit as x → -5
    6·1 answer
  • Good at math? PLEASE HELPPPP!!
    13·1 answer
  • Please help solve this
    10·1 answer
  • How to find the number of students who like football or volleyball
    14·1 answer
  • Ollie took his four freinds to the movies and the total cost was 65$. What was the price for each ticket.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!