1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRINA_888 [86]
3 years ago
10

Simplify the expression (3+i)(2+i)

Mathematics
2 answers:
Ipatiy [6.2K]3 years ago
4 0

Answer:

5 +5i

Step-by-step explanation:

(3+i)(2+i)

FOIL

first 3*2 =6

outer: 3i

inner : 21

last i*i = i^2 = -1

Add them together

6+3i+2i-1

5 +5i

vovikov84 [41]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

hello :

(3+i)(2+i) = 6+3i+2i+i²      but : i² = -1

(3+i)(2+i) = 5+5i

You might be interested in
Hello can anyone please help me
____ [38]

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Help
Fittoniya [83]

Answer:

Step-by-step explanation

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
In AABC, mZA=x, mZB = 2x +2, and
AnnyKZ [126]

Answer:

x = 29

Step-by-step explanation:

The sum of the 3 angles in a triangle = 180°

Sum the 3 given angles and equate to 180

x + 2x + 2 + 3x + 4 = 180, that is

6x + 6 = 180 ( subtract 6 from both sides )

6x = 174 ( divide both sides by 6 )

x = 29

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this ASAP please!!
Ilia_Sergeevich [38]

Answer:

Translation 1 unit left

Step-by-step explanation:

we have

f(x)=x

g(x)=(x+1)

we know that

The rule of the transformation of f(x) to g(x) is equal to

f(x) ------> g(x)

(x,y) -----> (x-1,y)

That means----> The translation is 1 unit to the left

6 0
3 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Jan saw 9 full moons in 252 days.Write each statement as a rate
    13·1 answer
  • *NEED HELP!!!!
    6·1 answer
  • 2(3x-5) equal or less than to 14
    9·1 answer
  • BRAINLIEST BRAINLIEST BRAINLIEST BRAINLIEST<br> answer NUMBER 3 please answer quickly thank you
    5·2 answers
  • What is the fractional part of a ton is a pound?
    13·2 answers
  • Astronomers measure large distances in light-years. One light-year is the distance that light can travel in one year, or approxi
    15·1 answer
  • I NNEEEDDDDDD HELPPPPP PLEASEEEE
    15·2 answers
  • Rewrite 150o in radian form.
    9·1 answer
  • The Hiking Club plans to go camping in a State park where the probability of rain on any given day is 2/3. What is the probabili
    10·1 answer
  • A horse was galloping at average speed of 50km/hr for the first 12 minutes. For the next x minutes, the horse slowed down and it
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!