1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
USPshnik [31]
3 years ago
8

Please help!!!! :)))))))

Mathematics
2 answers:
Tanzania [10]3 years ago
8 0

Answer:

10 units

Step-by-step explanation:

1. Do the square in the middle

2 x 2 = 4

2. Do the triangle on the left

2 x 2 divided by 2 = 2

3. Do the triangle on the right

4 x 2 divided by 2 = 4

4. Add them all up

4 + 2 + 4 = 10

sergiy2304 [10]3 years ago
7 0
10 units



Hopes this helps :)
You might be interested in
A number x is greater than 3
goblinko [34]

X>3 is the proper setup for this sentence.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP URGENT!!!!
Vikki [24]
The equation should be y= -2x+5.
7 0
3 years ago
Express as a unit rate. $18.50 for 5 lbs​
m_a_m_a [10]

Answer:

3.7 dollars per lb

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation: <br> -3p + 10 = 1 for p
Delicious77 [7]

Answer:

11

Step-by-step explanation

because i added and subtrcted and minus

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Let [n] represent the greatest even integer less than n that divides n, for any positive integer n. For example, [24] = 12. What
ipn [44]
First you write down all even integers that divide 20.

Those are: 2,4,10,20

Since the request is that integer is less than n, 20 cannot be the answer.
This means that greatest even integer is 10

Answer is 10.
7 0
4 years ago
Other questions:
  • All integers are also
    9·2 answers
  • An industrial printing machine printed 714 pages in 3
    5·2 answers
  • How do you round 5 1/8 to the nearest whole number
    8·2 answers
  • A cone and a cylinder have the same height and their bases are congruent circles
    12·1 answer
  • Mike had thirty seven dollars to spend on eight books. After buying them
    8·1 answer
  • A gold chain with an original price of $120 is on sale for $96. What is the percent of the discount?
    9·2 answers
  • Find the measure of a.<br><br> A. 20<br> B. 70<br> C. 80<br> D. 40
    13·1 answer
  • Please help! I'll give brainliest!
    12·1 answer
  • What single percentage change is equivalent to a 23% decrease followed by a 16% increase?
    11·1 answer
  • What is the yyy-intercept of y=5y=5y, equals, 5? choose 1 answer: choose 1 answer: (choice a) a (5,0)(5,0)left parenthesis, 5, c
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!