1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stolb23 [73]
3 years ago
12

How many more equal angles does a square have than a rectangle?

Mathematics
1 answer:
Doss [256]3 years ago
3 0
2 equal angles is the correct answer
You might be interested in
Granola costs $6.50 per pound. Assorted nuts cost $9 per pound. How many pounds of granola and nuts are needed to make 9 pounds
bezimeni [28]

Answer:

  • 3.6 pounds of granola and 5.4 pounds of nuts

Step-by-step explanation:

Let the required granola be x pounds, then amount of nuts is 9 - x.

<u>The price of the mixture is as below equation:</u>

  • 6.5x + 9(9 - x) = 8*9
  • 6.5x + 81 - 9x = 72
  • 81 - 2.5x = 72
  • 2.5x = 81 - 72
  • 2.5x = 9
  • x = 9/2.5
  • x = 3.6

<u>Find the amount of nuts:</u>

  • 9 - 3.6 = 5.4
7 0
2 years ago
Find an equation of the line that passes through the points (-0.5,0.75) and (0.75,-0.5)
Keith_Richards [23]

The equation of the line can be shown using the slope intercept form that is

y= mx+b

where m is the slope and b is the y intercept

So firstly we have to find the value of slope m

To find the value of slope m we apply the formula

m= \frac{( y_{2} - y_{1})}{( x_{2} - x_{1})}

So we can plug the values using the two given points

(-0.5,0.75) and (0.75,-0.5)

m= \frac{(-0.5-0.75) }{(0.75-(-0.5))} = \frac{-1.25}{1.25} = -1

So m = -1

Plug m=-1 in the equation we get

y= -1x +b

Now we have to find the value of b

to find the value of b , we plug any one pint in the equation

0.75 = -1(-0.5) +b

0.75 = 0.5 +b

Subtract 0.5 from both sides

0.25 = b

or

b= 0.25

Now plug the value of b , in the equation

we get

y = -1x +0.25

hence the equation of the line is y = -1x +0.25

8 0
4 years ago
4. Tyson and his friends go ice skating. Tyson must pay an initial fee of $18.30 plus $4.80 per hour.
andrew-mc [135]

Answer:

$19.20

Step-by-step explanation:

if every hour they pay$4.80 and they go ice skating for 4 hours all you have to do is multiply $4.80 x 4

5 0
3 years ago
How many 1/12pieces are in 3/3?
wel

Answer:

plz ion know what is the awnser to mine

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
I need some quizzes on volume for 5th graded math
Katyanochek1 [597]
Volume is length x width x height aka (L•W•H)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the statement below as a bicondtional.
    10·2 answers
  • When playing their favorite game bobby scored 139,750 points while alex scored 99,190 points. Which of the following is the best
    10·1 answer
  • Xavier spent $84 on art supplies. The canvas for each of his paintings is an additional $1. He plans to sell his paintings for $
    12·1 answer
  • Can you convert radians to degrees by replacing pi with 180
    9·1 answer
  • What is the recursive formula for this geometric sequence 2, -10, 50, -250
    13·2 answers
  • In the coordinate plane, what is the distance between (3, 7) and (3, -1) ?
    11·2 answers
  • You are dealt two cards successively without replacement from a standard deck of 52 playing cards. Find the probability that the
    7·1 answer
  • Classify the triangle based on its angles
    5·2 answers
  • Which expression is equivalent to<br> ?<br> 1<br> ဒီ<br> х<br> .<br> har
    8·1 answer
  • I need this done help please asap i have a meeting with my teacher in 30 minutes
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!