1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DIA [1.3K]
2 years ago
5

Sarah has 5/6 of a gallon of Apple juice. Frank has 4 times as much Apple juice as Sarah. how many gallons of Apple juice does F

rank have?​
Mathematics
1 answer:
vfiekz [6]2 years ago
7 0

Answer:

5*4=20

20/6

3 and 1/3 gallon simplified.

You might be interested in
A/9=-4 One-step equations
worty [1.4K]
A=(-36). When finding variables, try multiplying the quotient and divisor to get your dividend. Also, when multiplying/dividing negative integers, if there is one negative integer, the answer will be negative. the only exception is when multiplying/dividing two negative integers, then it would be positive. -36/9=(-4)
7 0
2 years ago
PLEASE HELP ME FIND X please I really need help
Liono4ka [1.6K]

Answer:

is this a multiple-choice type thing or type-in? If multiple-choice, what answers are given?

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide and answer in simpilist form: 1/2 ÷4​
sergeinik [125]

Answer:

1/8

Step-by-step explanation:

1/2 ÷4​

Copy dot flip

1/2 * 1/4

1/8

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A grocery store sells crackers in three box sizes. Which size box is the best buy? 8 oz for $2.00 12 oz for $2.64 16 oz for $3.2
kvv77 [185]
Hello, <span> <span> schrklar </span> a way to do this is divide the oz by the number, $ 2.00 /</span> 8 = 0.25
$ 2.64 / 12 = 0.22 and $ 3.20 / 16 = 0.2. So the correct answer would be, <span>8 oz for $2.00.</span>
<span />
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write 375 as a product of it's Prime Factors
coldgirl [10]

Answer:

  • 375 = 3*5*5*5

Step-by-step explanation:

Given number 375

<u>Find prime factors:</u>

  • 375 = 3*125 = 3*5*25 = 3*5*5*5
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Plz help with this question can you answer both.
    10·1 answer
  • What is the 25th term in the sequence 5, 10, 15, 20, 25…?
    5·1 answer
  • Refer to the previous question.
    9·1 answer
  • Combinatia pet store has 88 ​puppies, including 33 ​poodles, 22 ​terriers, and 33 retrievers. if rebecka selects one puppy at​ r
    9·1 answer
  • What is 3r + n^2 + 3n + r + 5 + 2n + 2 simplified?
    10·2 answers
  • 2 pounds of grapes cost $8 How do they cost per pound? How many pounds of grapes do you get per dollar?
    6·1 answer
  • Helpppppppppppppppppp​
    12·2 answers
  • Someone help pleasee
    11·2 answers
  • What fraction equals the whole number 6?
    11·1 answer
  • The midpoint of AB is M (4, 4). If the coordinates of A are (2, 1), what are the
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!