Answer:
A) the demand for peanuts is inelastic
Explanation:
Since in the question it is given that the price of peanuts is fall fro $3 to $2 per bushel which shows the decreased in price while at the same time the revenue received is also decreased from $16 to $14 that results in demand for peanuts is inelastic
As we know that
Inelastic = When elasticity is less than one
So in the given case since the price and revenue received is decrease therefore the demand is inelastic
Answer:
$7,000 gift will be worth $19,922 after 17 years ( or 68 quarters) given the discount rate is 6.2% compounded quarterly.
Explanation:
The worth of $7,000 nowadays after 17 years is equal to its future value compounded for the time of 17 years or 68 quarters.
As the discounted rate is 6.2% compounded quarterly, we have:
Compounding period = 17 x 4 = 68; Interest rate = 6.2%/4 = 1.55%.
Apply the formula for future value to determine the value of $7,000 in 17 years as: 7,000 x (1+1.55%) ^68 = $19,922.
Thus, the answer is $19,922.
The choice for Decathlonwear is: a. Analyze the company's database, social media websites, and other relevant market research and big data sources to identify consumers' buying habits.
<h3 /><h3>What is consumer buying habit?</h3>
Consumer buying habit or buying behaviors can be defined as the way consumer buy your product or spends and they way they choose their product preference.
Having a understanding of consumer buying habit is important for business owners as this will enables you to effectively target your marketing towards your consumer preference and want.
Therefore the choice for Decathlonwear is: a. Analyze the company's database, social media websites, and other relevant market research and big data sources to identify consumers' buying habits.
Learn more about consumer buying habit here: brainly.com/question/27074307
#SPJ1
Answer:
$5,134
Explanation:
LIFO assumes that the units to arrive last are sold first Therefore inventory value is based on earlier (old) prices.
Step 1 : Calculate units sold
Units sold = Units Available for sale - units in inventory
= 145 unit
Step 2 : Determine Inventory Value
Inventory value = 22 units x $127 + 20 units x $117
= $5,134
Conclusion
the inventory cost using the last-in, first-out (LIFO) is $5,134