1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ronch [10]
3 years ago
10

A grocery store sells sliced turkey. the graph show shows the relationship between the weight of the sliced turkey and the total

cost of the sliced turkey

Mathematics
2 answers:
Ratling [72]3 years ago
8 0

Answer:

Here is the complete question.

https://www.chegg.com/homework-help/questions-and-answers/hows-relationship-grocery-store-sells-sliced-turkey-graph-s-weight-sliced-turkey-total-cos-q28115985

Option C that is correct choice that is point W means that the unit rate is \$2.5 per pound.

Step-by-step explanation:

We have been given two coordinates pair.

W=(1,2.5) and  W=(4,10)

Here the x axis coordinates meant for the weights in pound.

And  y axis coordinates are for the rates of the sliced turkey.

To find the unit rate we have to look upon x=1 which is the weight and also signifies unit rates.

Unit rates means one unit of the weight and its its cost.

So the slices turkey's unit rate is \$2.5.

Unit 1 on x-axis must coincides with the prices that is on the y-axis

So the cost of 1\ pound sliced turkey is \$2.5 that is being signifies in point W.

Option C is the correct answer.

Vlada [557]3 years ago
5 0

Answer:

I think it is option C :>

You might be interested in
Rewrite the equation in Ax+By=C form.<br><br> Use integers A, B, and C.<br><br> y+5=5(x-3)
Kaylis [27]

y+5=5(x-3)\\ y+5=5x-15\\ 5x-y=20

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on this page
Aloiza [94]
Because it is a question asking for ppl playing either soccer OR basketball, we add the two fractions together. Thus, Part A becomes 3/10 + 4/10, which is 7/10 (since the denominators are the same, you only add the numerators).
4 0
2 years ago
Distributive property
lorasvet [3.4K]

So what is the question?

6 0
3 years ago
Mrs. Ameldo's class has 5 students with blue eyes, 7 with brown eyes, 4 with hazel eyes, and 4 with green eyes. Two students are
Vitek1552 [10]

Answer:

5/19

Step-by-step explanation:

There's no explanation, it's just common sense ‍♀️

7 0
3 years ago
Group of answer choices<br><br> Phone A<br><br> Phone B<br><br> Phone C<br><br> Phone D
Otrada [13]

Answer:

Phone B

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An arrow shot into the air is 160t-16t^2 feet above the ground t seconds after its released. During what period of time is the a
    7·1 answer
  • Bob Ross has a charge card. Ross's previous monthly balance if $167.42. He made a payment of $159.15. There is no finance charge
    12·1 answer
  • Bryce wrote a six-page essay for his English class. It took him 2.5 hours to write the essay. How many minutes did he average pe
    10·1 answer
  • What metric unit is best used for the length of a car?
    8·1 answer
  • Here is the photo if you can see it, but what is the equation and if anyone answers , whats the value of A?
    10·2 answers
  • Jake can carry 6 1/4 pounds of wood in from the barn. His father can carry 15/7 times as much as Jake. How many pounds can Jakes
    7·1 answer
  • 3y - 15 =y + 1 solve for y
    10·1 answer
  • Find the circumference of a circle in terms of u with a radius of 10 ft.
    7·2 answers
  • A. 20 mph<br> B. 35 mph<br> C. 70 mph<br> D. 100 mph
    15·2 answers
  • HELP URGENT
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!