1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ExtremeBDS [4]
3 years ago
12

Which of the following statements is false? A. Cash dividends should be recorded as a liability when they are declared by the bo

ard of directors. B. FICA taxes withheld from employees' payroll checks should never be recorded as a liability since the employer will eventually remit the amounts withheld to the appropriate taxing authority. C. A company may exclude a short-term obligation from current liabilities if the firm intends to refinance the obligation on a long-term basis and demonstrates an ability to complete the refinancing. D. Under the cash basis method, warranty costs are charged to expense as they are paid.
Business
1 answer:
xenn [34]3 years ago
3 0

Answer:

The answer is: B) FICA taxes withheld from employees' payroll checks should never be recorded as a liability since the employer will eventually remit the amounts withheld to the appropriate taxing authority.

Explanation:

FICA taxes (or payroll taxes) are based on an employee's salary. Both employees and employer pay FICA taxes for Social Security and Medicare. Employers withhold these taxes from their employees' paychecks, and then pays them to the Internal Revenue Service (IRS).

You might be interested in
How was Samsung able to go from a copycat brand to an innovation leader?
xeze [42]
They still are a bad brand no offense
6 0
3 years ago
MC Qu. 128 Leeks Company's product has... Leeks Company's product has a contribution margin per unit of $13.57 and a contributio
Ray Of Light [21]

Answer:

The price of the product is $59

Explanation:

Contribution margin is the net of the selling price and variable cost per unit. Contribution margin ratio is the ratio of contribution per unit to selling price per unit. As given below

Contribution margin ratio = Contribution margin per unit / Selling price per unit

23% = $13.57 / Selling price per unit

Selling price per unit = $13.57 / 23% = $59

3 0
3 years ago
PLEASE HELP!!!!
-BARSIC- [3]

Answer:

legal contract

Explanation:

should be it or currency

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Benefits are offered by employers to attract good employees.<br> a. True<br> b. False
elena55 [62]
True.
Companies offers benefits to be able to attract good employees.
As an employee I am aware that most of the employees demands for good benefits and if they no longer like the benefit offered by the company, they leave. That's why in order for a company to avoid that, they make sure to provide competitive benefits to their employees
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Big Johnson Products charges Moe's Meats a lower price for goods because Moe and Johnson play golf together regularly. Big Johns
artcher [175]

Answer:

Option A is correct,price discrimination

Explanation:

Price discrimination is charging different customers different prices in the same or different markets.

There are laws that frown against price discrimination in order to ensure fairness in business dealings and to ensure the activities of price discriminator does have negative effects on consumers or businesses that rely on the price discriminator for inputs.

A typical example of price discrimination is financial aid which is common with online courses,where certain people due to their peculiarities are offered financial  assistance in their bid to study that is available to some other students.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 1. Controlling is an ongoing process of
    11·2 answers
  • Governments of all types have historically included two basic components: a means of coercion, and a means of
    13·1 answer
  • Why have the fortunes of the English gentry degenerated?
    5·1 answer
  • Your firm is contemplating the purchase of a new $684,500 computer-based order entry system. The system will be depreciated stra
    8·1 answer
  • If the total cost of producing 4 units is $150 and the marginal cost of producing the fifth unit is $20, then the total cost of
    14·1 answer
  • Xia Co. manufactures a single product. All raw materials used are traceable to specific units of product. Current information fo
    7·1 answer
  • What are 3 reasons why people work
    12·2 answers
  • Justin Company's budget includes the following credit sales for the current year: September, $40,000; October, $51,000; November
    15·1 answer
  • What business entertainment expenses are deductible
    12·1 answer
  • Complete the following table of basic calculations. For Percent Contribution Margin, use MC. Round to table standard.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!