1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viefleur [7K]
3 years ago
6

Solve the problem. Round the point estimate to the nearest thousandth. Find the point estimate of the proportion of people who w

ear hearing aids if, in a random sample of 855 people, 47 people had hearing aids. Select one:
a. 0.054
b. 0.055
c. 0.052
d. 0.945
Mathematics
1 answer:
Blababa [14]3 years ago
4 0

Answer:

b. 0.055

Step-by-step explanation:

The point estimate of the proportion of people who wear hearing aids is

The number of people in the sample who wear hearing aids divided by the total number of people in the sample.

In this problem, we have that:

Sample of 855.

47 people in the sample had hearing aids.

47/855 = 0.0549

Rounding up

0.055

So the correct answer is:

b. 0.055

You might be interested in
The value of a computer which was bought for rs40,000 depreciates at 10%annually what will be the cost of computer after 2 years
aalyn [17]

Answer:

Rs32400

Step-by-step explanation:

By the first year, it will decrease by : 40000 x 10% = 4000
The price will be : 40000 - 4000 = 36000 (Rs)


The next year, it will decrease by : 36000 x 10% = 3600
The price will be : 36000 - 3600 = 32400(Rs)

Hope it helps :)

3 0
3 years ago
URGENT NEED HELP
Sergeeva-Olga [200]
5/50 or 1/10 in winning a prize.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
508,372 in word form
Mars2501 [29]
Five hundred and eight thousand three hundred and seventy two
3 0
4 years ago
Translate the word phrase into a variable expression.the quotient of a number and 3 is decreased by 1.
ahrayia [7]
 You are dividing a number (x) by three and then subtracting 1 like this.  (x/3)-1
4 0
4 years ago
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday patry. What is the unit cost for each cupcake?
Digiron [165]

Answer: $.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two runners are saving money to attend a marathon. The first runner has $112 in savings, received a $45 gift from a friend, and
    13·2 answers
  • Write the first three terms of the sequence n? + 3<br><br> Answer quick plzzz
    9·1 answer
  • Round 45728 to the nearest hundred
    5·2 answers
  • What is the area of the trapezoid?<br><br><br> Plz help! :)
    10·1 answer
  • Write 2 expressions using trigonometric ratios that are equivalent to 40/41.
    7·1 answer
  • a bullet fired from a gun traveled 3,600 m south in 6.0 seconds. What was its velocity in (a) m/sec and (b) km/hour?​
    6·1 answer
  • Factor each expression: 5a-25
    11·2 answers
  • If 4 wands are equivalent to 6 rands and 24 rands are equivalent to 8 fands, how many wands are equivalent to 5 fands?
    14·1 answer
  • Help pls!! Which statement is true of the transformation from triangle ABC to triangle A’B’C’ ??
    9·1 answer
  • Algebra 1
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!