1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dominik [7]
3 years ago
14

1. x-1 / 6 =2 2. -3= k-5 / 16 Find x and k

Mathematics
1 answer:
Ipatiy [6.2K]3 years ago
7 0

Answer:

x = 13

k = 43

Step-by-step explanation:

\frac{x-1}{6} = 2

Multiply both sides by 6

\frac{6}{1} × \frac{x-1}{6} = 2 × \frac{6}{1}

x - 1 = 12

Add one to each side

x = 13

-3 = \frac{k-5}{16}

Multiply both sides by 16

\frac{16}{1} × -3 = \frac{k-5}{16} × \frac{16}{1}

k - 5 = -48

Add 5 to each side

k = 43

You might be interested in
Lyn puts dvds on shelves. She has 236 dvds.each full shelf has 28 dvds.how many full shelves of dvds does Lyn have?
cluponka [151]

Answer:

8 shelves

Step-by-step explanation:

As 28 multiple by 2 is 224 and 28*9 is 252 so she will have 8 full shelves

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of the hexagon?
Gnoma [55]

Answer:

Around 60.32 squared

Step-by-step explanation:

Area = (3√3 s2)/ 2 where s is the length of a side of the regular hexagon.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Express the statement "A rectangular field with an area of 120m' has it length 12mn longer than the width" as quadratic equation
navik [9.2K]

Answer:

The quadratic equation is x^2 -12x -120 = 0

where x represents the length of the field

Step-by-step explanation:

We want to make an expression in terms of a quadratic equation;

Let the length of the field be x mm , then the width will be (x-12) mm

Mathematically , the area of the field will be L * B

Thus;

x * (x-12) = 120

That gives;

x^2 -12x = 120

x^2 -12x -120 = 0

6 0
3 years ago
company 2 charges 4600$ for the first 550 feet of fence and 29 for each additional feet.find the cost if company 2 completes the
Maru [420]

Answer:

I love you 6.78

Step-by-step explanation:

You have to love yourself

- 5x

-6 x 45

6.78

4 0
4 years ago
7 lbs of sour candies cost $7.00. What is the unit price?
grandymaker [24]

Answer:

$1 per lb

Step-by-step explanation:

If you divide the cost by the amount you are getting, then you get the unit rate. So, since 7 divided by 7.00 is 1.00, then the cost per pound is $1.00

7 0
3 years ago
Other questions:
  • If anyone knows the answers to any of these questions in the image, it would be of great help for me. Thanks.
    11·1 answer
  • The graph that is made up of two straight lines, which has an absolute maximum or absolute minimum, and is symmetric belongs to
    13·1 answer
  • What is 2000 -163 please help
    9·2 answers
  • 36 is 0.9% of what number
    12·2 answers
  • Solve for x. Use the completing the squares method. Round decimals to the nearest tenth. 2x2+16x=−18 (
    5·1 answer
  • A horse and carriage ride is available in the park. A 3-mile ride costs $10.24 per person and a 5-mile ride costs $18.58 per per
    9·1 answer
  • 513,428 rounded to the nearest thousand
    5·2 answers
  • The graph below shows Ariana's pay as a painter. How much does Ariana charge per painting?
    11·1 answer
  • Mrs. Hall bought a package of 8 pencils for $4.64. What is the unit price per pencil?
    12·2 answers
  • Nine boys share 2 pizzas equally.<br><br> How many pizzas does each boy get?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!