1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allsm [11]
3 years ago
7

Allison bought jelly beans to share with her friends. She bought pounds of blueberry jelly beans and pounds of lemon jelly beans

. If she gave pounds of jelly beans away to her friends, how many pounds of jelly beans does Allison have left?

Mathematics
1 answer:
Vaselesa [24]3 years ago
6 0

Answer: 1\dfrac{11}{12}\text{ pounds}

Step-by-step explanation:

The complete question is provided in the attachment.

Given, Amount blueberry jelly beans= 1\dfrac{1}{4} pounds

=\dfrac{5}{4} pounds.

Amount lemon jelly beans = 2\dfrac{1}{3}pounds

=\dfrac{7}{2} pounds

Total jelly beans she bought = Amount blueberry jelly beans + Amount lemon jelly beans

=(\dfrac{5}{4}+\dfrac{7}{3}) pounds

=\frac{15+28}{12}\text{ pounds}\\\\=\dfrac{43}{12}\text{ pounds}

Amount of jelly beans she gave away = 1\dfrac{2}{3}=\dfrac{5}{3}\text{ pounds}

Amount of jelly beans she has left= Total jelly beans - Amount of jelly beans she gave away

=\dfrac{43}{12}-\dfrac{5}{3}\\\\=\dfrac{43-20}{12}\\\\=\dfrac{23}{12}\\\\=1\dfrac{11}{12}\text{ pounds}

She has left 1\dfrac{11}{12}\text{ pounds} of jelly beans.

You might be interested in
A physical property of a solid use to describe its surface
xz_007 [3.2K]
A physical property of a solid could be smoth or hard
6 0
4 years ago
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Heyy I really need help. I don't understand any of this.
mart [117]

Answer:

The parenthesis means to multiply the numbers. I don't understand any of these either but I hope this helps.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The sum of two numbers is 19 and there difference is 7 what are the two numbers
Zielflug [23.3K]

Answer:

The two numbers are 13 and 6.

Step-by-step explanation:

x+y=19

x-y=7

-----------

2x=26

x=26/2

x=13

13+y=19

y=19-13

y=6

x=13, y=6.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the translation T of the graph below, use the figure to describe the following transformation. T T-1: (x, y) ( x, y) ( x + 3,
Serhud [2]

Answer:

(X - 3,  Y - 1).

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of (-1,4)
    15·1 answer
  • Pls answer question 9
    14·1 answer
  • Which choice is the appropriate simplified form n restriction for the variable 12x^2 - 8x / 4x^2
    14·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through (3, 4) and (2, −1) in slope-intercept form
    8·2 answers
  • Which of the following is the missing justification?
    8·2 answers
  • What is the 5th term in the sequence d(n)=5/16 (2)^n−1
    14·1 answer
  • The dimensions of a CD case are 14.2cm by 12.5cm. Each case is approxiomately 1cm deep. What would be the volume of this stack o
    6·1 answer
  • Help fast! Which one is true?
    14·2 answers
  • (Write your answers on the space provided) The World Health Organization (WHO) reported that about 16 million adolescent girls b
    14·1 answer
  • One reading at an Arctic research station showed that the temperature was -35 ^C. What is this temperature in degrees Fahrenheit
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!