1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergeinik [125]
3 years ago
11

Which of the following equations describes the line shown below? Check all that apply.

Mathematics
1 answer:
Igoryamba3 years ago
7 0

Answer:

Correct options are F and D.

Step-by-step explanation:

First, the slope. 5-(-5)/-4-1

This can be simplified to 10/-5, or -2.

Y intercept: (0, -3).

Slope intercept form: y=-2x-3

Point slope: y-5=-2(x+4) or y+5=-2(x-1)

You might be interested in
A box contains 18 yellow, 24 green and 28 red jelly beans. If 12 jelly beans are selected at random, what is the probability tha
Nana76 [90]

Yellow: 25.71% chance of you grabbing a yellow jelly bean

Green:34.29% chance of you grabbing a green jelly bean

Red: 40% chance of you grabbing a red  jelly bean

4 0
1 year ago
Which answer best describes the shape of this distribution? skewed left skewed right uniform bell-shaped
Tatiana [17]

Answer:

Skewed right

Step-by-step explanation:

Most of the data is to the right, so it's not skewed left.

Uniform is mostly even, so not that either.

Bell shape is centered and vaguely triangular, so incorrect, hence the only remaining option is skewed right.

Hope this helps :)

<em>Stay Cold, </em>

<em>Brook</em>

4 0
3 years ago
Solve A=1/2bh for h.
GREYUIT [131]

Answer:

h = 2A/b

Step-by-step explanation:

Step 1: Write out triangle formula

A = 1/2bh

Step 2: Multiply 2 on both sides to get rid of fraction

2A = bh

Step 3: Divide both sides by <em>b</em> to isolate <em>h</em>

2A/b = h

Step 4: Rearrange

h = 2A/b

5 0
3 years ago
PLEASE HELP URGENT!!!!!! GIVING BRAINLIST!!!
Nadusha1986 [10]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
If 7 pounds of flour costs $13, what is the price per pound? *
olga_2 [115]
You would do 13 divided by 7 which is 1.8571, but you have to simplify, to the nearest hundredth. So 7 is greater than 5 so the answer would be $1.86
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Slove the equation <br> ×+20=29
    10·1 answer
  • Please help right in <br>y=mx+b form
    6·1 answer
  • 1st question: is 3×2/3 greater or less than 3 ........ 2nd question: is 5/7×3 greater or less than 5/7?
    7·1 answer
  • What is the sum of the coefficients of the expression 3x^4+5x^2+x?
    5·2 answers
  • Lified expression for 2(X-5)?
    6·1 answer
  • What fraction of a circle is 80°?​
    5·2 answers
  • Owen and Bella shared a granola bar. Bella ate 14 of the granola bar. Owen ate 13 of the bar. How much of the granola bar did Ow
    15·1 answer
  • Captain Sullivan decides to plant a decoy treasure at 5 1/2, -2 3/4. Plot this point on the Coordinate Grid. Explain how you fou
    9·1 answer
  • HELP HELP HELP HELP
    11·1 answer
  • I don't understand this
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!