1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir2022 [97]
3 years ago
14

Chad earned $30 for raking leaves. He has also earned money by doing chores for 6 weeks. Altogether, he has earned $120. How muc

h does he earn each week doing chores?
Mathematics
2 answers:
galben [10]3 years ago
6 0
You know that he makes $90 for doing chores, dividing that by 6 and you get that each week he earns $15 for chores.
Tresset [83]3 years ago
3 0
120-30=90
90 divided by 6 = $15
Hope it helps :)
You might be interested in
Help please as soon as possible
skad [1K]
The value of y will be equal to 4.

Reason : The length of the opposite cord is equal and therefore the distance from the centre to the cord will be equal.

Ans: 3rd option (4)

Hope this helps!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
At Planet Fitness a black card membership costs $20
babymother [125]

Answer:

2: 90

3: 110

4. 130

5. 150

and so on.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
In baseball, Shintaro had 4 hits in his last 12 times at bat.
swat32

Answer:

The probability of shintaro is 4/12 simplified which is 1/3

Step-by-step explanation:

It's like saying.. Someone had won 4 races every 12 race

You divide both side of 4/12 till you can't divide anymore

4/12

3/9

2/6

1/3

7 0
3 years ago
Bowling alley A charges to rent shoes and per game. Bowling alley B charges to re shoes and per game. a. For what numbers of gam
matrenka [14]

The computation shows that the price of each game is $2.5 and the price of shoe rental will be $3.

<h3>How to illustrate the information?</h3>

Fron the information given, the equation will be:

s + 4g = 13

s + 8g = 23

4g = 10

g = 2.5

Therefore, the price of each game is $2.5

The price of shoe rental will be:

s + 4g = 13

s + 4(2.50) = 13

s = 13 - 10.

s = 3

Learn more about computations on:

brainly.com/question/4658834

#SPJ1

4 0
1 year ago
What is slope intercept form?
emmainna [20.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

The equation of the line is written in the slope-intercept form, which is: y = mx + b, where m represents the slope and b represents the y-intercept. In our equation, y = 6x + 2, we see that the slope of the line is 6.

Hope this helps :)

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • On the return trip from the beach, you pedal hard for the first ten minutes and cover 4 miles. Tired, you slow down and cover th
    9·1 answer
  • The perimeter of a rectangle is 63cm. The length is 4cm more than its width. Find the dimensions of the rectangle
    5·1 answer
  • Let f(x) = x2 and g(x) = x − 3. Evaluate (g ∘ f)(0).
    6·1 answer
  • I toss a coin 20 times. comes up "Heads" 7 times. What is the 1 point
    15·1 answer
  • Is RS perpendicular to DF? Select Yes or No for each statement ...
    12·1 answer
  • A cell phone company charges $45 per month for unlimited calls and $0.25 per text messages. Another call phone company $0.15 per
    8·1 answer
  • Mrs. Lopez bought 6 rosebushes at Lowes for $22.08. What is the unit cost of one rosebush?
    8·1 answer
  • Help asap! I need to solve this for my quiz and have no clue what it is
    8·1 answer
  • Mason opens a savings account by making a $165.85 deposit. Every week, he deposits another $20.50 in the account.
    11·2 answers
  • If using the method of completing the square to solve the quadratic equation x^2 + 3x +21 =0?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!