1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Contact [7]
2 years ago
8

Mrs. Lopez bought 6 rosebushes at Lowes for $22.08. What is the unit cost of one rosebush?

Mathematics
1 answer:
DedPeter [7]2 years ago
8 0
It will be $3.68 for each rose bush because if she bought 6 of them for $22.08 then 22.08/6=3.68
You might be interested in
3 / 1/3 dividend by 1 / 1/5​
Kisachek [45]
The answer for this question is 0.2
7 0
3 years ago
Simplify the following radical <br> Sqrt 126x^13
fenix001 [56]

Answer:

\large\boxed{\sqrt{126x^{13}}=3x^6\sqrt{14x}}

Step-by-step explanation:

Domain:\ x\geq0\\\\\sqrt{126x^{13}}=\sqrt{9\cdot14\cdot x^{12+1}}\\\\\text{use}\ a^n\cdot a^m=a^{n+m}\\\\=\sqrt{9\cdot14\cdot x^{12}\cdot x^1}=\sqrt{9\cdot14\cdot x^{6\cdot2}\cdot x}\\\\\text{use}\ \sqrt{ab}=\sqrt{a}\cdot\sqrt{b}\ \text{and}\ (a^n)^m=a^{nm}\\\\=\sqrt9\cdot\sqrt{14}\cdot\sqrt{(x^6)^2}\cdot\sqrt{x}\\\\\text{use}\ \sqrt{a^2}=a\ \text{for}\ a\geq0\\\\=3\cdot\sqrt{14}\cdot x^6\cdot\sqrt{x}=3x^6\sqrt{14x}

3 0
3 years ago
-3x=6x + 2 solve for x
AnnyKZ [126]

Answer:

Step-by-step explanation:

6x+3x= -2

9x= -2

x= -2/9

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
6(u+3) Use the distributive property to remove the parentheses 6(u+3
Vlad [161]

Answer:

6u+18

Step-by-step explanation:

6*u=6u and 6*3=18

8 0
2 years ago
Caleb and Jeremiah go to the movie theater and purchase refreshments for their
Mashutka [201]

Answer:

price of each bags of popcorn = $9.75

price of each drinks = $5

Step-by-step explanation:

Let

price of each bags of popcorn = a

price of each drinks = b

Caleb total cost

7a + 2b = 78.25.......(i)

Jeremiah total cost

a + 10b = 59.75.......(ii)

7a + 2b = 78.25

a + 10b = 59.75

a = 59.75 - 10b

insert the value of a in equation (i)

7a + 2b = 78.25

7( 59.75 - 10b) + 2b = 78.25

418.25 - 70b + 2b =  78.25

418.25 - 68b = 78.25

418.25 - 78.25 = 68b

340 = 68b

b = 340/68

b = 5

Insert the value of b in equation (ii)

a + 10b = 59.75.......(ii)

a + 10 × 5 = 59.75

a = 59.75 - 50

a = 9.75

price of each bags of popcorn = $9.75

price of each drinks = $5

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A researcher conducts a hypothesis test to evaluate the effect of a treatment that is expected to increase scores. the hypothesi
    7·1 answer
  • A quadratic equation is shown below: 4x2 − 12x + 9 = 0
    6·1 answer
  • 14-(x+5)=3(x+9)-10 please help quick and show work!
    15·1 answer
  • 20. Find the value of the variable y in the equation –5.7 + y = 8.2. A. –2.5 B. 2.5 C. –13.9 D. 13.9
    5·1 answer
  • If f(1) = 10 and f(n) = f(n-1) + 2 the find the value of f (6)
    10·1 answer
  • If 9% of a number equals 6, find 54% of that number
    14·1 answer
  • un abuelo dijo a su nieto mira que curioso tu edad es la quinta parte de la mia pero también es igual a la tercera parte de mi e
    5·2 answers
  • What is the place value of 3 in 7380529
    15·1 answer
  • The Budget Car Rental rates for renting a car for a day is shown in the table.
    5·1 answer
  • What is the fastest why to learn multiplication??
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!