1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Xelga [282]
3 years ago
15

I kinda need help on pentagram May someone please help me I don’t understand this.

Mathematics
1 answer:
Ad libitum [116K]3 years ago
6 0
You just have to figure it where you can place 2 solid lines and get 10 triangles ( i can only get 9). Think about the pentagon in the middle of the triangles and see if somehow you can create more triangles using only the two straight lines.
You might be interested in
PLEASE HELP ME ASAP!!!!!
melisa1 [442]

Answer:

4.5

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
_______________________<br> can someone help me solve this question? Thank you.
Zinaida [17]

Answer:

-60

Step-by-step explanation:

Factor the problem out using FOIL.

The end result is: −60x^{2}−84x+9

The value of coefficent a (the number in front of the x^2) is -60.

8 0
3 years ago
10x+8=3(x-2) 10x+8=3x-6
d1i1m1o1n [39]

Answer:

x = -2

Step-by-step explanation:

10x+8=3x-6

subtract 10x-3x

7x+8= -6

subtract -6-8

7x=-14

divide 7 into -14

x = -2

Hope this helps!

4 0
3 years ago
A recipe requires 1/4 lb of onions to make 3 servings of soup. Mark has 1 1/2 lb of onions. How many servings can Mark make?
Oxana [17]
⓵ You have to do a cross product in order to find your answer :

1/4 lb → 3 servings
1 ½ lb → × servings

(3 x 1 ½) ÷ 1/4 = (3 x 1,5) ÷ 0,25

⓶ Now you need to solve the equation :

(3 x 1,5) ÷ 0,25

↓

(4,5) ÷ 0,25

↓

4,5 ÷ 0,25 = 18

Which means that your final answer is that Mark can make 18 servings with 1 ½ lb of onions!

I hope this helped! ☻
6 0
3 years ago
What is the value of (-4) (32)(1/4)?
Naddika [18.5K]

Answer:

it's −32

Step-by-step explanation:

my bad if u get it wrong or anything

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help! Sarah’s dogs:
    15·1 answer
  • 98 POINTS FOR THE BEST ANSWER!
    14·2 answers
  • What is 709032-249136?
    8·1 answer
  • What is the equation, in slope-intercept form, of the line that passes through (0, 3) and has a slope of −6?
    11·1 answer
  • What multiplies to -120 and adds up to 19
    6·1 answer
  • If Greg purchased 6 cups of yellow paint for $54, what is the unit price per cup of yellow paint?
    10·1 answer
  • What is 910÷15 ?
    9·2 answers
  • Once again, you know the rules. Solve for x
    13·2 answers
  • 2(h - 8) - h = h - 16
    10·1 answer
  • 2 ÷ 1<br> 1 ---<br> 9<br>will give brainliest answer​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!