Answer:
The price of King Noodles' bonds is $970.66
Explanation:
Coupon payment = 1000 x 7.5% = $75 per year = 75/4 = 18.75 per quarter
Number of periods = n = 8 years x 4 quarter each year = 32 quarter
Yield to maturity = 8% per year = 8% / 4 = 2% per quarter
Price of bond is the present value of future cash flows, to calculate Price of the bond use following formula:
Price of the Bond = $18.75 x [ ( 1 - ( 1 + r )^-n ) / r ] + [ F / ( 1 + r )^n ]
Price of the Bond =$18.75 x [ ( 1 - ( 1 + 2% )^-32 ) / 2% ] + [ $1,000 / ( 1 + 2% )^32 ]
Price of the Bond = $18.75 x [ ( 1 - ( 1.02 )^-32 ) / 0.02 ] + [ $1,000 / ( 1.02 )^32 ]
Price of the Bond = $440.03 + $530.63
Price of the Bond = $970.66
Answer:
C. team composition
Explanation:
Team composition -
It is the overall combination of the people with different characteristics in a team , where the people interact in order to attain a common goal , is known as team composition .
The team could have homogeneous or heterogeneous members .
hence , from the question information , Jamal is concerned with the team composition .
The break-even for your food truck business is $37,500.
Breakeven quantity are the number of units produced and sold at which net income is zero
Breakeven quantity = fixed cost / price – variable cost per unit
Fixed cost is the cost that does not change with the unit of output. It remains constant regardless of the units of output produced.
Fixed cost of the business = $100,000 + $50,000 = $150,000
Variable cost is cost that varies with the units of output produced. Example are wages and cost of raw materials.
Variable cost of the business = $6.
Break-even = $150,000 / ($10 - $6) = 37,500
A similar question was answered here: brainly.com/question/3254072
Hi there
units were transferred to the finished goods inventory during february
5,200+740−440
=5,500...answer
Good luck!
Answer and Explanation:
The journal entry is shown below:
Overhead $4,700
Cost of goods sold $4,700
(Being overapplied overhead is closed)
Here the overhead is debited as it increased the expenses and credited the cost of goods sold as it decreased the expense