1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SCORPION-xisa [38]
3 years ago
11

Marked price of an article is rs 1500 what is selling price with 10 %vat​

Mathematics
1 answer:
mote1985 [20]3 years ago
8 0

Answer:

if no discount is allowed

MP = SP = 1500

sp with vat = sp = vat amount

vat amount = vat% of sp

                    = 10% 0f 1500

                    = 150

sp with vat = sp = vat amount

                   = 1500 + 150

                  =   1650

You might be interested in
The volume of
BARSIC [14]
0.1

1*100 = 100
100/1000
=0.1
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ugh Once again I need help please help!
Andrews [41]

Answer:

Ugh Once again I need help please help!

Step-by-step explanation:

Ugh Once again I need help please help!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 7-pack of tickets to the zoo costs $78.61. What is the unit price?
vredina [299]

Answer:

$11.23

Step-by-step explanation:

To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.

<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You plan to paint the outside of this barn, including the roof, but not the floor. Which calculation will help you best decide h
Dvinal [7]
Well you’d need to know how big the barn is and times it all together
5 0
3 years ago
What is 1 and 3/10 plus 3 and 1/3
Mamont248 [21]

Answer:

4 19/30

Step-by-step explanation:

1  3/10 + 3  1/3 = 139/30 or 4.63333...

Simplyfiy  139/30  to  4 19/30

3 0
3 years ago
Other questions:
  • During a research​ experiment, it was found that the number of bacteria in a culture grew at a rate proportional to its size. At
    11·1 answer
  • Flying against the wind, a jet travels 2160 miles in 3 hours. Flying with the wind, same jet travels 6000 miles in 6 hours. What
    14·1 answer
  • If tan(theta) is 5/12 and theta is an acute angle, find sin(theta)
    15·1 answer
  • What is the value of x in the solution to the following system of equations?
    6·1 answer
  • Text? I go to much going on inside of my head..
    13·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (-3, 4) and has a slope of 1/3? ​
    12·1 answer
  • Pls help me this was due a long time ago ❤️
    6·1 answer
  • Which of the functions graphed below is continuous?
    7·1 answer
  • OKAY I NEED HELP. DONT MIND THE FACT I HAVED IT ANSWERED IT DOESNT SEEM TO LET ME TAKE IT OFF BUT I NEED HELP PLS D:::
    6·2 answers
  • Helpp!!!<br> prove that:<br> cosecA-cotA= tanA/2
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!