1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allochka39001 [22]
3 years ago
11

Are the polygons similar show work please

Mathematics
1 answer:
Virty [35]3 years ago
4 0
I hope this helps you



You might be interested in
Determine all intervals on which f(x) > 0.
8_murik_8 [283]

Answer: [-7, -4]u[0, 3]

4 0
2 years ago
A cd usually sells for $12.00. If the cd is 10% off, and sales tax is 5%, what is the total price of the cd, including tax?
Kazeer [188]

Answer:

$11.34 Discounted Price Including Tax

Step-by-step explanation:

CD is $12.00

10 percent off of 12 dollars is:

12 x .10 = $1.2

12 - 1.2 = $10.8 WITHOUT TAX!!

5/100 = 0.05

0.05 x 10.8 = .54 (Tax itself)

10.8 (Discounted price) + .54 (Tax) = $11.34 Discounted Price Including Tax


5 0
3 years ago
What is the solution to x 4 – 12x 2 + 10 > 0?
Umnica [9.8K]

Answer: The picture contains the answer and the steps

5 0
2 years ago
Find the missing angle measure for the quadrilaterals below.
nydimaria [60]

Answer:

1. = 99 degrees   2. = 85 degrees

Step-by-step explanation: All quadrilaterals have a total of 360 degrees. You can figure out the rest.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
15 less than 3 times a number is the same as 5 more than half of the number. what is the number?
djverab [1.8K]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

8x3=24

minus 15 is 9

half of 8 is 4

plus 5 is 9

therefore, the answer is 9.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Factor completely.<br><br><br><br> n2 + 7n - 44
    10·2 answers
  • Annie puts $10 into a vacation jar each week. how much will she have saved by the end of the year?
    13·1 answer
  • PLZ I'M BEING TIMED Which equation could have been used to create this table?
    15·1 answer
  • Write a function describing the relationship of the given variables.
    5·1 answer
  • An X-box game costs $65. You have a $40% off coupon code. After the discount, a 7% sales tax is applied. What is the final cost
    12·2 answers
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • What percentage of his monthly budget does tyrone spend on car expenses
    7·1 answer
  • Who am I? Choose the names of the quadrilateral.
    14·2 answers
  • Zhao Co. has fixed costs of $416,000. Its single product sells for $185 per unit, and variable costs are $121 per unit. Compute
    10·1 answer
  • Define an action adder :: io () that reads a given number of integers from the key board, one per line, and displays their sum.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!